Pozor na kosmetiku na opalování, může škodit

Opalování k létu bezpochyby patří. Po pošmourné zimě a vlažném jaru máme konečně příležitost nabrat na sluníčku energii a relaxovat. Zdravé opálení je navíc v módě, a tak téměř nikdo neváhá a snaží se  alespoň trochu opálit.

Denně jsme také masírováni reklamou, která nás instruuje, že se nemáme opalovat bez různých krémů, sprejů nebo mlék s UV filtrem a určitým ochranným faktorem. Nás ale zajímalo, jestli je jejich používání bezpečné a zjištěné informace nás trochu překvapily.


Spreje nebrat

Spreje na opalování jsou velice populární - nejsou tak mastné jako krémy a snadněji se nanáší na kůži. Pokud jde ale o zdraví, používání sprejů zas tak moc vhodné není. Všechny přípravky na opalování jsou určeny k aplikaci přímo na kůži. U sprejování je ale téměř jisté, že drobné rozprášené části vdechnete a to, co má být poze na kůži, je najednou ve vašich plicích.

Pokud spreje na opalování používáte a nevyměníte je za nic jiného, je dobré si při sprejování alespoň zakrýt ústa a nos a nevdechovat chemikálie ve spreji obsažené.

Pozor na oxybenzon!

Opalovacím krémům s obsahem oxybenzonu se raději vyhněte. Oxybenzon se používá, protože pohlcuje UV záření. Výrobci kosmetiky vám už ale neprozradí, že po proniknutí pokožkou a ozáření sluncem se oxybenzon chová jako fotozcitlovací látka - může vyvolat alergickou reakci nebo akné a hlavně zvyšuje produkci volných radikálů, a tím je potenciálně rakovinotvorný!

Palmitát - vitamín A v horší podobě

Vitamín A je pro tělo zdravý. Ale ne v podobě retinyl palmitátu, který obsahuje velká část přípravků na opalování. Ten totiž při biochemické reakci s kůží může zvýšit výskyt volných radikálů, a tedy i riziko vzniku rakoviny.

Vitamín D nevzniká

Vitamín D za běžných podmínek vzniká při vystavení kůže slunci. Je důležitý pro vstřebávání vápníku, a tedy pro silné kosti. Dále hraje důležitou roli v imunitním systému a pro zdraví buněk. Při používání kosmetiky na opalování ovšem dochází k blokování UV záření, a tím i k vzniku vitamínu D. Pro příklad: pokud byste chodili vždy ven chráněni faktorem 30, sníží se vznik vitamínu D až o 95%.

Doporučuje se tedy dvakrát týdně po dobu 15 - 30 minut pobývat na slunci bez přípravků s ochranným faktorem. Samozřejmě mimo dobu 11 - 15 hodin, kdy je sluneční záření nejprudší.