Jablečný ocet - zázrak pro hubnutí?

O jablečném octu se v diskuzích na internetu dočtete často, že je to téměř zázračný prostředek na hubnutí. Prý si stačí dát pár lžiček denně a kila jsou (téměř) sama dolů. Nadšené maminky líčí, jak poporodní váha zmizela díky jablečnému octu během pár týdnů, studentky zase, jak se díky němu vešly do o číslo menších šatů. Co je ale na tom všem pravdy? Je možné díky jablečnému octu opravdu takto rychle zhubnout nebo jsou to jen fámy?


Co obsahuje?

Jablečný ocet vzniká přirozenou cestou zkvašením jablečného moštu. Po moštu i chutná. Člověk by si řekl, že obsahuje vše, co obsahovala jablka, ale bohužel to tak není. Při kvašení a následném zpracování (destilace, pasterace) ztrácí důležité živiny. Jablečný ocet tak obsahuje jen nepatrné množství látek jako je vápník, železo, hořčík, sodík, měď, mangan a fosfor. Stejně tak obsah draslíku se pohybuje jen kolem 15 mg na 100 g. Vlákninu, vitamíny a aminokyseliny téměř neobsahuje. Sám o sobě tedy nutričně prospěšný bohužel není.

Obsah přírodních látek je samozřejmě vyšší u těch octů, které kvasily přírodní cestou a nebyly dále zpracovávány.

Výhody konzumace jablečného octu

Rádi bychom zde napsali, že jablečný ocet má pozitivní vliv na hubnutí. Bohužel jsme k tomu nenalezli dostatek věděcky podložených důkazů nebo alespoň studií, které by toto potvrdily. Výhodou jablečného octu je tak snad jen jeho chuť, která se dá dobře použít při přípravě některých dobrot nebo k dochucení salátů.

K výzkumu pozitivních účinků jablečného octu je potřeba dalších vědeckých výzkumů. A ačkoliv vás v tomto směru nemůžeme potěšit, třeba se jednou pozitivní účinky potvrdí.


Negativa jablečného octu

Poškození zubní skloviny

Ocet je sám o sobě vysoce kyselý a může tak snadno poškodit zubní sklovinu, zejména pokud je konzumován často a nebo ve velkém množství. Toto nebezpečí se dá trochu snížit tím, že si po konzumaci několikrát vypláchnete ústa čistou vodou (pozor: ne vyčistit zubním kartáčkem), abyste snížili kyselost.

Pálení žáhy, zažívací obtíže

Určitě není vaším úmyslem přestat jíst jen proto, že vás bude pálit žáha nebo vám bude zle, bude vám na zvracení nebo budete trpět průjmem. I to se ale může u konzumace jablečného octu stát. Ocet obsahuje 5% jablečné kyseliny a ta samozřejmě má vliv na váš žaludek a zažívání. Doporučujeme to proto s konzumací jablečného octa nepřehánět. Zároveň nepolykejte jablečný ocet samotný - snadno byste si tak podráždili krk. Vždy ho rozmíchejte alespoň ve sklenici vody a doporučuje se poté spláchout kyselost ještě další sklenicí čisté vody.

Snížení srážlivosti krve

Jablečný ocet má vliv i na srážlivost krve - kvůli své kyselosti ji snižuje. Pokud tedy užíváte některé léky na srážlivost krve nebo máte problémy s kardiovaskulárním systémem, poraďte se o vhodnosti užívání jablečného octu se svým lékařem.

Snížení hladiny krevního cukru

Jablečný ocet podle studie Arizonské Univerzity z roku 2004 zlepšuje citlivost na inzulín a snižuje hladinu krevního cukru. Kyselina octová tak podle studie pravděpodobně má podobné účinky podobné lékům na cukrovku. Ačkoliv se to může zdát jako přínosné, může to být nebezpečné pro diabetiky. Proto se o užívání jablečného octu poraďte nejprve se svým lékařem

Interakce s léky

Jablečný ocet kvůli obsahu kyseliny může mít velký vliv na účinek léků - např. diuretik, ale i některých léků na srdce. Pokud užíváte léky, vždy se před konzumací poraďte se svým lékařem o možném vlivu stravy na účinky těchto léků.


Tyto články vás také zajímají: