Nebezpečné dietní trendy - takto nehubněte

V lepším případě díky těmto trendům utratíte mnoho peněz, v horším pak riskujete své zdraví. Známe několik nebezpečných dietních trendů, které se v honbě za hubenou postavou občas objeví a pár lidí je testuje na sobě. Když se na ně podíváme s nadhledem, je ale jasné, že fungovat samy o sobě nemohou.

Doporučujeme tyto trendy na sobě nezkoušet.


Proteinová dieta

Nejen ženy, ale hlavně muži často riskují kvůli proteinové dietě. Z jídelníčku při ní odstraní většinu jídel, která obsahují sacharidy a tuky a naopak přidají bílkovinové potraviny jako je maso, tvaroh. Doplňkem při cvičení jsou pak proteinové nápoje. Z pestrého a zdravého jídelníčku se stává jednostranně zaměřený proteinový jídelníček a vzniká poměrně velké riziko.

Bílkoviny se přes trávící procesy do krve dostávají v podobě aminokyselin (zjednodušeně řečeno). Pokud jich přijímáme hodně, zvýší se logicky i hladina aminokyselin v krvi. Tělo si ale aminokyseliny nedokáže uskladnit jako cukry a tuky. Za normálních okolností díky nim buduje svalovou hmotu, ale pokud je aminokyselin v krvi hodně, musí jejich přebytek odbourat. A to v játrech a ve finální podobě opouští naše tělo v močovině. Při dlouhodobém vysokém příjmu bílkovin pak logicky hrozí riziko přetížení jater a ledvin. Dalším rizikem při jednostranné bílkovinové stravě je možnost, že nestrávené jídlo začne ve střevech hnít, jak se zmiňujeme v článku o Dukanově dietě.

Zabalení těla do igelitu pro lepší hubnutí

Hodně populárním způsobem, jak se zejména Češky snažily před několika lety hubnout, bylo sehnat si igelit a před samotným sportovním výkonem si obalit partie, na kterých chtěly zhubnout. Tento "zázračný" princip má několik "ale".

Zásadním nedostatkem hubnutí pomocí zabalení těla do igelitu je fakt, že při takovém zahřátí těla potíme zejména vodu. Možná tak obalené partie na první pohled rychle zhubnou, ale jen do chvíle, než dodáme tělu ztracené tekutiny.

Dehydratace a přehřátí je rizikem, které se při hubnutí pomocí igelitu podceňuje. Když si takto zabalíte třeba jen břicho, ostatní části těla se tolik nepotí a nemáte takový pocit žízně jako např. v sauně. Přitom tekutiny ztrácíte v obalených částech těla podobně rychle jako v sauně a teplota v obaleném místě velmi rychle stoupá.

Kožní vyrážky a podrážděná nebo zapařená kůže jsou dalším velkým rizikem. Při pohybu se totiž pot nemá kam odpařovat a pokožka pod igelitem nedýchá. V kombinaci s pohybem, kdy igelit o pokožku dře, dojde pak často k podráždění kůže.

Hubnutí pomocí "přírodních" tablet nebo koktejlů

Samotné hubnoucí koktejly a hubnoucí tablety byly populární před několika lety. Prokázalo se však, že nefungují. Výrobci tedy vsadili na jinou notu a označují nové generace přípravků na hubnutí jako "přírodní". Ale pozor, ne vše, co je takto sympaticky označeno je opravdu přírodní. Přesvědčili jsme se o tom třeba u "přírodní" buněčné výživy Herbalife, konkrétně u koktejlu Formule 1.

V poslední době má totiž zdravá strava čím dál lepší jméno a lidé objevují její jednoduchost. Na vlně zdravých přírodních jídel se pak vezou i někteří výrobci. Do starého receptu přípravku na hubnutí přidají např. přírodní sladidlo nebo jedno procento přírodního výtažku a hned výrobek označí velkým nápisem "přírodní" nebo "s rostlinným extraktem" apod.

Riziko při těchto dietách vzniká poměrně snadno. Samotné přípravky na hubnutí nefungují. Ten, kdo je užívá, proto často zvýší dávky a omezí příjem běžných jídel. Přípravky na hubnutí ale neobsahují dostatek všech živin. Člověk po omezení příjmu živin pak sice zhubne pár kilo, rozhodně to není zdravě nebo díky přípravkům. Naopak je to kvůli omezení příjmu potravy. Jakmile se vrátí k běžnému jídelníčku, kila jdou opět nahoru. Riziko tak je hlavně psychické - zhubnout se podaří jen krátkodobě a to k sebevědomí rozhodně nepřispívá.

"Přírodní" spalovače tuků

Speciální kategorií přípravků na hubnutí jsou spalovače tuků. Jsou hodně populární mezi sportovci ale i mezi těmi, kdo jen chtějí rychle shodit pár kilo. Bohužel ale neexistuje dostatek přesvědčivých studií, které by účinky přírodních spalovačů tuků potvrdily a zároveň vyvrátily riziko, které užíváním spalovačů vzniká (nadměrná zátěž organismu, přehřátí, vedlejší účinky). Vyhněte se proto spalovačům tuku i pokud jsou označeny jako "přírodní" a investujte radši peníze do zdravého jídelníčku a pohybu. 

Přehnané počítání kalorií

Ze všech stran se na nás dnes valí slovo "kalorie". Proto mnozí nabydou dojmu, že právě kalorie, resp. omezení jejich příjmu, jsou jedinou cestou ke štíhlé postavě. Neberou tak ohled na to, co jedí - důležité pro ně je nepřekročit denní limit. Jakmile tak v průběhu dne zjistí, že ho dosáhli, přestávají jíst.

Riziko takové diety je obrovské. Nebere se tolik ohled na celkové složení jídelníčku, důležité jsou kalorie. A protože jejich množství je omezené na každý den, svádí taková dieta k vyhledávání málo kalorických jídel. To by samo o sobě bylo přínosné, kdyby taková jídla pokrývala denní potřebu přísunu živin v plném rozsahu. Většinou tomu tak není. Představte si, že si ráno dáte zdravou snídani, svačinu, oběd, pak zajdete na jedno kafe a dáte si i sladký zákusek s kamarádkou. Pak už nesmíte zbytek dne nic sníst. Že je to nesmysl? Zkuste to vysvětlit tomu, kdo pomocí kalorií hubne.


Tyto články vás také zajímají: