Může za pivní břicho právě pivo?

Ano i ne. Růst pivního břicha, známého také jako pivní pupek, má přímou souvislost s pitím piva. Na druhou stranu pití piva nemusí být příčinou vzniku pivního pupku. Nevíte, co si teď o tomto máte myslet? Vysvětlíme.

Pivo jako nejoblíbenější alkoholický nápoj mezi Čechy pije téměř každý muž i mnoho žen. Někdo více, někdo méně. Nejvíce ho konzumují lidé, kteří nedbají tolik na své zdraví a obecně zdravý život příliš neřeší. Zdravá strava jim obvykle nic neříká a radši si dopřejí cokoliv, hlavně ať je to levné. Odtud je pak už jen krůček k růstu pivního břicha.

Pití piva, podobně jako jakéhokoliv jiného alkoholu, povzbuzuje chuť k jídlu. Právě proto míváme po několika pivech nutkání dát si cestou domů něco nezdravého. Alkohol navíc otupuje vnímání, je nám tak v takové situaci jedno, co sníme. Podvědomě volíme něco tučnějšího, protože jsme někde zaslechli, že tuk váže alkohol a pomůže nám rychleji vystřízlivět. Pravda je taková, že tučným jídlem spíše zatížíme trávení a bude se nám chtít více spát. Navíc játra odbourávají primárně alkohol a tuk se proto snáze ukládá.

Pivní břicho tedy nevzniká přímo kvůli pití piva, ale spíše jako důsledek chuti jíst po konzumaci alkoholu. Hlavním faktorem vzniku pivního pupku je životní styl. Pokud se pravidelně hýbeme a máme zdravý jídelníček, konzumace piva jednou za čas neznamená, že nám hned naroste pivní břicho. Když se ale hýbeme málo a konzumujeme vše, včetně tučných nebo přeslazených jídel, tuk se na břiše ukládá poměrně snadno.

Pivní pupek sám o sobě značí, že nejste v dobré kondici. Pneumatika kolem pasu znamená vyšší riziko infarktu a vzniku srdečních chorob. Už jen proto je důležité se věnovat takové prevenci, která vás bude bavit - najděte si pohyb, který vám nejen pomůže k tvarování postavy, ale zároveň z něj budete mít radost. Pivo si pak jednou za čas můžete dopřát bez výčitek.


Tyto články vás také zajímají: