Co je klidová tepová frekvence

Tep, nebo taky puls je vlastně tlaková vlna, která dočasně zvýší tlak v našich tepnách po stahu srdce. Srdce pracuje na základě tlaku a podtlaku, stáhnutím k nasaje krev a roztáhnutím jej vypudí do krevního oběhu. Právě roztáhnutí srdečního svalu definujeme jako jeden tep. Frekvence takových tepů je však odlišná, podle toho kolik kyslíku zrovna naše tělo potřebuje. Právě tyto frekvence se dají rozdělit na tři základní skupiny:

  1. Klidová tepová frekvence
  2. Aktivní tepová frekvence
  3. Maximální tepová frekvence

Potřeba kyslíku je pro každého vícemeně konstatntí, ale čím se právě liší trénovaný člověk od netrénovaného, je množství krve, které se na jeden tep dokáže dostat do krve. Trénovaný jedinec dokáže uběhnout delší vzdálenost bez toho, aby se zadýchal. Jednoduše proto, že na jeden  tep jeho srdce dokázalo dodat víc kyslíku na jedno stáhnutí srdečního svalu. Díky tomu, že je distribuce kyslíku efektivnější, nemusí tolik dýchat a výsledk už všichni známe. Netrénovaný se zadýchá prakticky při rychlé chůzi, kdežto trénovaný člověk doběhne skoro neudýchaný.

Abychom dokázali tuto výkonost měřit, slouží k tomu právě zmíněné skupiny tepové frekvence. Prakticky všechny tři hodnoty jsou pro trénink důležité, maximální tepová frekvence nám definuje maximum, které je naše tělo schopno dosáhnout a udržet. Aktivní je běžná frekvence, kterou máme běhm dne a běhm aktivity. Někde na pomezí těchto hodnot má každý frekvenci, dky tělo začne spalovat tuk, místo cukrů - tedy začneme hubnout. O tom, jste si mohli přečíst v našem článku o správném tepu pro spalování.

K čemu nám tedy zbývá poslední skupina? Víceméně to vyplývá z toho, co jsme již napsali. Jednoduše nám říká, jak moc jsme trénovaní. Navíc jde o skupinu, která je nejsnadněji zjistitelná. Tep si dokáže změřit každý a klidová frekvence by měla být měřena bezprostředně po probuzení. Pokud máte chytré hodinky, pak ty samotné často disponují touto fukncionalitou. Klidovou tepovou frekvcenci některé meří dokonce v průběhu spánku a tak se dostanete k prakticky nejpřesnějším údajům, které můžete v čase porovnávat. pokud byste si tep pravidelně změřili a zaznamenali do grafu, pak se vlastně dozvíte jak se díky tréninku zlepšujete. Směřuje-li graf dolů, tedy tepová frekvence klesá, pak děláte vše dobře a vaše kondice se stává lepší. Jak vidíte, klidová frekvence nám toho dokáže říct opravdu hodně, stačí se jí věnovat a pravidleně sledovat její změnu. Jak už jsme zmínili, dnešní chytré hodinky to dokážou dělat za nás, tak alespoň víte co si přát k nejbližším narozeninám.