Dukanova dieta: hodně bílkovin, ale ne úplně moc zdraví

Jednou za čas se zničehonic objeví autor, který vydá knihu o hubnutí se zaručeným účinkem. Tedy zaručeným, pokud budete přísně dodržovat režim diety a nepátrat po tom, jestli je takové hubnutí zdravé a smysluplné. Hodně populární byla i v Čechách tzv. Dukanova dieta založená na vysokém příjmu bílkovin, podobně jako keto dieta. Autor vychází z myšlenky, že když omezíte příjem tuků a sacharidů na minimum, tělo zvládne pracovat jen díky dostatku bílkovin a donutíte ho tím i hubnout.

Čtyři fáze jídelníčku

Dieta je rozdělena do čtyř fází, první trvá 2-10 dnů, druhá 14 dnů, třetí podle toho, kolik jste zhubli (1 shozený kilogram = 10 dnů třetí fáze) a čtvrtá pak napořád. V každé z nich máte povolené a zakázané potraviny, podobně jako u jiných diet na podobném principu. Dieta je navržena od nepřísnější fáze, kdy vlastně jíte pouze potraviny obsahující maximum bílkovin a téměř nic jiného, po poslední fázi, kdy můžete vše, ale jednou týdně musíte držet proteinovou dietu celý den.

V první fázi, která trvá 2-10 dnů, máte povoleny pouze potraviny, jako je libové maso (grilované nebo pečené bez tuku), ryby, drůbež bez kůže, vejce, nízkotučné mléčné výrobky.

V druhé - dvoutýdenní - fázi přidáte k výše uvedenému vybrané druhy zeleniny.

Ve třetí, kde autor slibuje, že už budete na své vysněné váze, můžete k výše uvedenému jídelníčku přidat i jedno ovoce denně, dva krajíce celozrnného chleba a 40 gramů sýru. Každý týden si pak už můžete dopřát dvě jídla obsahující škrob: těstoviny, kuskus, rýži nebo brambory a dvě jídla podle vaší chuti. Pořád ale platí, že jeden den v týdnu musíte mít čistě bílkovinný (a to přísně, i úplně bez zeleniny).

Ve čtvrté fázi pak jíte, co chcete, ale jednou týdně musíte dodržet proteinovou dietu (tedy povolené potraviny z fáze 1).

Může dukanova dieta fungovat?

Samozřejmě může, spíš je otázka, jestli je pro organismus zdravá. Zejména první fáze, kdy přijímá tělo jen proteiny a jen úplné minimum tuků a sacharidů a nepřijímá ani vitamíny ze zeleniny či ovoce, je diskutabilní.

Pokud organismus přijímá jen bílkoviny, musí jich trávit více než je zvyklý a pokud jich přijímá vysoké dávky, koledujeme si ve finále o zdravotní potíže.

Trávení zajišťují enzymy - už od chvíle, kdy sousto vložíme do úst. Enzymů máme ale k dispozici omezené množství. Proto při vysokém příjmu bílkovin ve stravě může dojít k překročení enzymatické kapacity a následně k trávícím potížím. Část bílkovinné stravy, kterou nestihlo tělo natrávit, může projít do tlustého střeva. Zde bílkoviny začnou doslova hnít a vzniklé látky jsou pro střevní stěnu toxické.

Bílkoviny se přes trávící procesy do krve dostávají v podobě aminokyselin (zjednodušeně řečeno). Pokud jich přijímáme hodně, zvýší se logicky i hladina aminokyselin v krvi. Tělo si ale aminokyseliny nedokáže uskladnit jako cukry a tuky. Za normálních okolností díky nim buduje svalovou hmotu, ale pokud je aminokyselin v krvi hodně, musí jejich přebytek odbourat. A to v játrech a ve finální podobě opouští naše tělo v močovině. Při dlouhodobém vysokém příjmu bílkovin pak logicky hrozí riziko přetížení jater a ledvin.

I s ohledem na tyto skutečnosti je důležité organismu dodávat vyváženou stravu a adekvátní porce. V případě proteinové diety je pak důležité - s ohledem na trávení bílkovin - rozložit rozumné porce do celého dne a dopřát si dostatek tekutin, aby ledviny stihly vyplavovat nadbytek bílkovin.

Proteinová dieta může fungovat, ale...

Proteinová dieta fungovat může. Ale podle popisu není pro organismus zrovna nejzdravější. Místo snahy rozhodit si trávení a hladinu jednotlivých živin by při hubnutí spíš mělo být naší snahou organismus stabilizovat, aby zbytečně nevyžadoval dodatečný příjem cukrů, tuků nebo aby mu nechyběly bílkoviny. Mnohem zdravější je tělu dodávat všechny živiny včetně minerálů a vitamínů v průběhu celého dne v podobě menších porcí, které zasytí a zároveň nejsou přehnaně tučné nebo sladké. Když si pohlídáte, aby příjem kalorií nepřekračoval jejich výdej, zhubnete i tak.