Cvičením břišních svalů si můžete odrovnat záda

Které svaly jsou podle vás nejvíc sexy, když jsou vyrýsované? Pokud odpovídáte, že břišní - tedy ony známé "cihličky" nebo "pekáč buchet" - a tvrdým tréninkem se snažíte dosáhnout jejich vyrýsování, zbystřete. Nic není zadarmo a v případě tréninku břišních svalů to platí dvojnásob. Cviky na břicho vám při nesprávném provedení mohou odrovnat záda.

K čemu slouží břišní svaly

Určitě tušíte, že to hlavní funkcí břišních svalů není ta "okrasná", o kterou mnohým cvičícím jde v první řadě. Primární funkcí břišních svalů je stabilizace těla a ne jejich flexe (ohýbání), ke které je trénujeme.

V běžném životě břišní svaly nepoužíváme k takovým pohybům, jakými je trénujeme v posilovně. Kdy naposledy jste se při třeba zvedali z postele jen pomocí břišních svalů? Nebo kdy jste jen tak viseli za ruce na tyči a předkopávali?

Funkcí břišních svalů je zpevnit tělo, když je potřeba přenést pohyb z dolní části na horní nebo naopak. Třeba při změně směru chůze nebo běhu dokážete zpevněním břicha  přenést správně pohyb. Nebo podobně při hodu zpevníte břišní stěnu, abyste přenesli pohyb z nohou do ramen a naopak.

Čtěte také: Jak rychle zhubnout břicho

Jak souvisí břišní svaly se zády

Jako každá část těla, mají i ploténky svou určitou životnost. Tedy určitý počet ohybů, než se poškodí a přestanou plnit svou funkci. Ve chvíli, kdy se tak stane, dávají o sobě vědět úpornou bolestí. Tento "určitý počet" je u každého člověka jiný. Někoho bolí záda po několika letech cviků na břicho, někoho začnou bolet až ve stáří. Zde záleží na více faktorech - naší genetické výbavě, způsobu života, stravě a suplementaci správnými vitamíny a minerály.

Při cvicích na břicho namáháme a ohýbáme páteř a s ní i ploténky. A tady může existovat přímá úměra - čím více cviků na břicho, tím více ohybů páteře a tím větší riziko poškození jednotlivých namáhaných plotenék a bolesti zad.

Čtěte také: Jak si vyrýsovat břišáky rozumným způsobem

Vyrýsované břišáky nejsou o intenzitě cvičení

Samotným intenzivním cvičením břicha nezískáte vysněný pekáč buchet. Pokud neupravíte stravu a nesnížíte množství tělesného tuku, dříve si spíš odrovnáte záda. Nízké hladiny tuku v těle navíc nedosáhnete intenzivním cvičením jedné jediné partie.

Viditelnost "břišáků" je otázka množství tělesného tuku. U mužů se hranice pro viditelné cihličky pohybuje kolem 10 - 12% tuku, u žen pak kolem 18%. 

Čtěte také: Cviky pro silnější břišní svaly a jádro těla

Článek publikován 24.7.2013, aktualizován 12.5.2019,

za informace k článku děkujeme Radovanu Gergeľovi