Jak na cukru vzniká závislost a proč je v tolika potravinách

V roce 2013 proběhla médii zpráva, která má své místo ve světe zdravého stravování i dnes. Zveřejnil ji na veřejných stránkách Asociace zdravotních služeb v Amsterdamu její šéf, Paul van der Velpen. V této zprávě varoval před zbytečným nadužíváním cukru ve společnosti a zároveň poukazoval na to, že konzumace cukru může způsobovat závislost. A to poměrně jednoduše.

 

Van der Velpen ve zprávě zmiňuje, že současný potravinářský průmysl podporuje jen jednu stranu zdravého života, jehož cílem je snížit epidemii obezity - a to konkrétně zdravý pohyb. Mottem potravinářského průmyslu pak je: "Neexistuje špatná potrava, pokud máte dostatek pohybu." A i tím se pak snaží producenti potravin zlehčovat nebo ospravedlňovat nadužívání cukru ve všech výrobcích.

Ve zprávě se také popisuje mechanismus, jak funguje cukr v těle. Tělo potřebuje energii, proto jíme. Když nám jídlo dodá energii, přestaneme jíst. Energii je tělo zvyklé vyrábět zejména z bílkovin a tuků. Cukr pak narušuje tento mechanismus - sladká jídla jíme i tehdy, kdy tělo hlad nemá a cukru se pak dožaduje stále více a častěji.

Když dáte člověku k jídlu vajíčka, dá si jich porci a ta ho slušně zasytí. Když mu dáte místo vajíček třeba sušenky, sní jich obrovské množství, než ucítí sytost (nebo bolest žaludku). Cukr je tak drogou a vyvolává formu závislosti, které je těžké se zbavit podobně jako třeba závislosti na kouření.

Potravinářský průmysl si je toho vědom, a proto se cukr přidává i tam, kde byste ho ani nečekali - třeba i do uzenin nebo slaných kořenících směsí. Lidé si je pak spojují s příjemným pocitem vyvolaným cukrem a chtějí je kupovat a konzumovat více. Tímto pohledem se jedná o tzv. přijatelnou špatnou výživu - ta pak vede k závislosti.

Čtěte také: Připravte se na nákup potravin a znejte triky výrobců 

Ve zprávě šel van der Velpen ještě dále. Navrhoval zdanit sladká jídla místo těch tučných a ideálně označovat slazené výrobky podobně jako jsou označovány tabákové výrobky. Tedy tak, aby bylo jasné, že způsobují závislost. Dále pak začít regulovat povolené množství cukru v potravinách a přijmout i preventivní opatření - na školách zakázat prodej slazených nápojů a potravin.

 

Tato zpráva může být považována na výkřik do tmy. Byť může znít sebebláznivěji, základní její myšlenka je zajímavá. Zároveň není težké osvědčit, že van der Velpen není daleko od pravdy. Zkuste alespoň jeden týden vynechat všechny cukrem doslazované potraviny, vyhněte se polotovarům, vařte si doma z čerstvých surovin a konzumujte místo sladkostí jen ovoce.

Uvidíte, že uběhne den dva a začnete mít cukrový "absťák". Najednou zatoužíte po čemkoliv, co bude cukr obsahovat - limonádu, čokoládu, džem, cokoliv. Zvládnete takové chuti odolat a dát si místo sladkosti ovoce? Naši předkové to také zvládali, vašemu tělu to také prospěje, ale otázka je, jestli svou závislost přemůžete. 

Přírodní vs rafinovaný cukr

Cukr, který koupíte v obchodě a používáte ke slazení, se nazývá rafinovaný cukr. Ten je při zpracování zbaven všech živin a zůstává tak jen jako zásoba energie bez jiných výživových hodnot.

Cukry, které jsou obsaženy například v ovoci nebo mléku, se nazývají souhrnně přírodní cukr a mohou jimi být právě např. fruktóza (v ovoci) a laktóza (v mléku). Na rozdíl od rafinovaného cukru se do krve uvolňují postupně, proto nezvyšují prudce hladinu cukru v krvi a nevyvolávají tak brzký pocit hladu. Navíc jsou obvykle konzumovány v potravinách společně s ostatními živinami, vlákninou, minerály a vitamíny - ty bílému cukru chybí a proto bílý cukr vystřelí hladinu krevního cukru rychle nahoru.

Čtěte také: Jak se měří hlad? Pomocí glykemického indexu potravin

Negativní následky konzumace rafinovaného cukru:

  • Zvyšuje pocit následného hladu
  • Rychle zvyšuje hladinu cukru v krvi
  • Přispívá k nárůstu obezity
  • V ústech podporuje bakterie, které způsobují zubní kaz
  • Zrychluje stárnutí - trvale zvýšená hladina glukózy v krvi způsobuje vznik látek, v důsledku jejichž působení se zvyšuje poškození tkání způsobené volnými radikály

Je pravděpodobné, že okamžité zastavení konzumace všeho rafinovaného cukru a všech sladkých jídel není reálné ihned. I tak se ale zamyslete, jestli můžete udělat něco pro své zdraví třeba i tím, že vyměníte sladkosti a polotovary za čerstvé ovoce a přírodní suroviny. 

Čtěte také: Ketonová dieta - hubnete rychleji, ale rizika se ani bez cukru nezbavíte

Článek publikován 29.9.2013, aktualizován 11.6.2019