Trendy v jídle pro rok 2014

Všechny "potravinové" aféry z minulých let mají vliv i na to, jak budeme jíst v letošním roce. Ať už se jedná o skandál s polskou posypovou solí, metanolem nebo koňským masem místo hovězího, vždy nás taková informace někam posune. Vždyť právě díky těmto aférám jsme se víc začali zajímat o to, co vlastně jíme, odkud potravina pochází nebo jestli je produkována osvědčeným výrobcem.

My jsme pro vás vybrali nejzřetelnější trendy, které nás v letošním roce v oblasti jídla a potravin čekají. I na základě afér z let minulých.


Čteme složení

Čím dál víc potkáváme v obchodech lidi, kteří věnují pár vteřin čtení etiket na potravinách. Často po přečtení složení vrací výrobek zpět do regálu a dávají tak najevo výrobci, že se nenechají oblbnout lákavým vzhledem obalu. Lidé se konečně začínají zajímat ne pouze o nejlepší cenu, ale zároveň i o to, co vlastně jedí. Už bylo na čase.

Lidé jsou stále více vzdělanější, co se složení potravin a jednotlivých přísad týká a nejinak tomu bude i letos. A my jsme rádi, že v tom můžeme pomáhat.

Pokud sněmovna schválí návrh zákona o potravinách, můžeme se navíc těšit i na větší přehled o tom, co nám to vlastně prodávají při pultovém prodeji - v prodejně pak bude muset jasně být uvedeno složení jednotlivých salámů. 

Nakupujeme od místních farmářů

Jednoznačným trendem, který výrazně bude sílit i letos, je nakupování od lokálních farmářů. Stačí se ve velkých městech zajít podívat na farmářské trhy, kde se díky zájmu lidí pomalu nedá ani hnout. 

Důvod je jednoduchý - cena jejich výrobků odpovídá kvalitě. Zapomeňte na bílou vodu, které se v supermarketu říká "mléko". Stačí ochutnat mléko od farmářů a nebudete chtít "to levnější z obchodu". Podobně je to i s masem, pečivem nebo zeleninou.

Nakupování lokálních potravin se ale přizpůsobují postupně i supermarkety. Už i v nich najdete výrazně označené potraviny, které jsou produkovány v Česku. Za všechny si vzpomeňte třeba na český česnek. Je sice výrazně dražší než ten ze Španělska nebo Číny, ale také má výraznější chuť a je ho tak potřeba méně. Český česnek už naleznete ve většině supermarketů.

Trend nákupu od místních farmářů bude i letos sílit. A to je jedině dobře. Kupující tím podpoří domácí ekonomiku a zároveň i životní prostředí - na dopravu lokálních potravin není potřeba tolik energie jako na ty dovážené a není potřeba je tolik chemicky ošetřovat, aby vydržely svěží celou dobu přepravy.

Jíme čerstvěji

Díky tomu, že jsme v oblasti potravin vzdělanější a dáváme si větší pozor při jejich nakupování, saháme také stále častěji po čerstvých potravinách. Na jednu stranu je pohodlné vařit z polotovarů, na druhou stranu už dokážeme rozlišit, co je pro naše tělo lepší.

Místo polotovarů tak více nakupujeme čerstvou zeleninu, místo po chlebu "z rozmraženého polotovaru" saháme častěji po tom čerstvě upečeném, místo předpřipraveného masného výrobku radši chodíme pro čerstvé maso k řezníkovi. 

Stále je sice velký tlak na cenu - zejména ze strany starších obyvatel, kteří si nemohou dovolit nakupovat dražší potraviny - ale na druhou stranu se učíme nakupovat kvalitně. Abychom ne pouze ušetřili, ale zároveň si pochutnali.

Podobný trend se dá vysledovat i v restauracích. Raději zajdeme do té, kde dobře vaří z čerstvých surovin než dát méně peněz za tučnější a nezdravější jídlo. Díky tomu vzniká mnoho nových restaurací nabízejících "čerstvé" pokrmy a v ostatních restauracích se obměňují jídelní lístky, abychom v nich našli i něco zdravějšího.


Tyto články vás také zajímají: