Už jste si položili otázku, jak často máte cvičit?

U frekvence je rozdíl mezi začátečníkem a zkušeným sportovcem 

Frekvence cvičení prospěšného našemu zdraví je jiná u začátečníků a jiná u zkušených sportovců. Zatímco začátečníci by se na cvičení měli vrhnout opatrněji, zkušení sportovci už vědí, co jejich tělo snese a vědí, jak často je pro ně ideální cvičit při různých cílech.

Vy, kdo s cvičením začínáte, kroťte své nadšení. Je totiž snadné přehnat to s cvičením a nesprávnými cviky nebo přílišnou zátěží si přivodit zranění. Úplně na začátku si proto dopřejte cvičení maximálně 3x týdně a ideálně za pomoci trenéra. Po několika týdnech už uvidíte, jestli je frekvence dostačující. Navíc tělu umožníte dostatečně se regenerovat, což bude na začátku rozhodně potřebovat.

Dobrým vodítkem je pro natěšenější začátečníky teké pravidlo "obden". Jeden den se věnujte zátěži svalů v posilovně a druhý den věnujte půl hodiny kardiu, klidně v podobě chůze nebo běhu. K tomu si jeden den v týdnu dopřejte odpočinek.

Pro ty z vás, kdo čas každý den nemáte, kombinujte cvičení obden v posilovně - rozcvičte se, pak posilujte a nakonec si jděte třeba zaběhat na běžecký trenažér. Za hodinu tak zvládnete dopřát tělu maximum pohybu.

Čtěte také: 30 minut cvičení denně vám stačí k plochému bříšku i hubnutí

Množství času je pro cvičení rozhodující

Na první pohled banální otázka: "Kolik mám vlastně času na cvičení?", je pro cvičení dost podstatná. Právě s ní je spojená odpověď na "jak často cvičit"?

Chodíte každý den ve stejný čas do a z práce? Pak je snadné naplánovat si dopředu dny a určit čas cvičení. Nebo naopak nemáte pravidelnou pracovní dobu? O to lépe, můžete vyzkoušet, která doba vám pro cvičení sedne lépe a poté si podle toho plánovat další pohyb. Nemáte teď čas vůbec? Nevadí, rovnou si naplánujte cvičení na nejbližší volnou chvíli a pak obden alespoň půl hodiny. Vynechte třeba vysedávání u sociálních sítí nebo sledování televize a hned se vám několik desítek minut uvolní.

Pokud máte každý den jen 30 minut času, využijte je na maximum. Můžete třeba cvičit doma - třeba už jen s vlastní váhou nebo s jednoruční činkou dopřejete zátěž celému tělu. K tomu druhý den jděte běhat nebo se projít. Kombinujte pohyb a nebojte se vymýšlet inovace.

Jestli najdete spíše čas jen obden, také super. Vyražte do posilovny, kde jsou stroje a trenažéry pro celé tělo. Vezměte kamaráda na squash nebo si jděte zaplavat. Možností je spousta.

Čtěte také: Jak si pořádně zacvičit doma s jednoruční činkou

Dejte důraz na to, co vás baví

Je jasné, že opakovaný pohyb se stává rutinou a i největšího nadšence jednou omrzí. Buďte proto o krok napřed a střídejte aktivity. Baví vás posilovat? Směle do toho, ale i tak střídejte posilovnu s kardio pohybem, který vám osobně nejlíp sedne - plavání, in-line brusle, cyklistika,... Možností je spoustu.

Baví vás běhat? Ideální, pohyb venku je totiž zdravý. I tak ho kombinujte se zátěží všech dalších svalů třeba prostřednictvím posilování.

Abyste u cvičení vydrželi déle než pár týdnů je rozhodně potřeba zkoušet nové věci. Obměňujte aktivity, ale nezapomeňte třeba i vyzkoušet nové cviky. Klidně si najměte trenéra a uvidíte, že vám jich spoustu ukáže.

Čtěte také: Jdete poprvé do posilovny? Nebojte se tam ptát, klidně na všechno

Článek publikován 10.4.2014, aktualizován 7.6.2019