Měřte si svůj úspěch! Máte spoustu možností

A jak?

Existuje mnoho možností, jak snadno evidovat každý váš krůček kupředu. A byla by škoda o nich nevědět nebo je nevyužít. Některé vyžadují pár úkonů, většinu ale zvládnete hodně snadno.

Zapisování

Základní evidencí úspěchu je vědět o tom, co jsme kdy dělali. V přeneseném slova smyslu pro hubnutí nebo nabírání svalové hmoty je základem evidence. Pište si vše, co jíte a i kolik toho jíte. Pište si také, kdy, jak dlouho a jak jste cvičili nebo sportovali. Musíte sice mít po ruce tužku a kus papíru nebo lépe si s sebou nosit bloček, ale uvidíte sami, že se to vyplatí. Už po týdnu zjistíte, že se vlastně někdy zbytečně cpete a někdy zase nejíte skoro vůbec. Stejně tak uvidíte, jak moc se (ne)hýbete v průběhu celého týdne.

Zapisování jídla a činností sice vyžaduje pečlivost, ale právě díky němu máte přesný přehled o tom, jak se posouváte kupředu.

Sportovní aplikace

Že tužka a papír už nejsou v módě? Souhlasíme! Podobnou službu jako zapisování si činností a jídla tužkou na papír vám v dnešní době obstará některá ze sportovních aplikací. Zapisování jídla je jednoduché - stačí si vybrat z přednastavených potravin nebo jídel a zadat množství. Jediné, co musíte mít po ruce, je kuchyňská váha. Alespoň zezačátku množství jídla odhadnete jen velmi těžko.

Sportovní aplikace měřící váš pohyb umí obvykle spočítat i spálené kalorie na základě údajů o vaší výšce a váze, ujité/uběhnuté vzdálenosti a převýšení. V dnešní době už také není problém synchronizovat data z obou typů aplikací, abyste dostali celkový přehled o vaší fyzičce a snaze se hýbat. Taková evidence je navíc zábavnější a přehlednější než popsaný bloček.

BMI

Body Mass Index nebo tzv. BMI je jedním z prvních ukazatelů toho, jak si vedeme. Poměr výšky a váhy totiž může dát prvotní informaci o tom, jestli máme nadváhu, jsme "v normě" nebo naopak trpíme podváhou. BMI je ale potřeba brát s rezervou, pokud třeba pravidelně posilujete nebo se věnujete kuturistice. V takových případech bude ukazovat, že máte nadváhu, i když ve skutečnosti hmotnost vašeho těla budou tvořit svaly a ne tuk.

Vzorec BMI zní: BMI = kg/m2

Výsledkem je číslo, které značí:

  • Méně než 16,5 = závažná podvýživa
  • 16,5 – 18,5 = podváha
  • 18,5 – 25 = ideální váha 
  • 25 – 30 = nadváha
  • 30 – 35 = lehká obezita
  • 35 – 40 = střední obezita
  • 40 a více = morbidní obezita

Vážení a měření

Zmíněný BMI index vychází z naší váhy a naší výšky. A právě váha a míry jsou dalším dobrým způsobem, jak vidět naše úspěchy. Stačí se jednou týdně zvážit (čtěte článek: Jak často se vážit?) a změřit obvod bicepsů, hrudníku, břicha, pasu a stehen. Získáte tak snadnou a přesnou evidenci toho, kde hubnete a kde rostete. Jedině, co je k tomu potřeba je krejčovský metr a papír a tužka nebo sportovní aplikace.

Pokud máte navíc chytrou váhu, změří vám rovnou i procento tuku v těle. To je údaj, který skvěle doplní BMI index a kombinací těchto dvou údajů už získáte poměrně přesný obrázek toho, jak na tom je vaše tělo.

Selfie fotky

Že sami sebe fotí jen puberťáci? Vemte si z nich tentokrát příklad. Popadněte mobil nebo foťák a vyfoťte se ve spodním prádle před zahájením cvičení. A každý týden znovu. Po několika týdnech z těchto "selfie" fotek jasně uvidíte, že se daří hubnout/nabírat svalovou hmotu. Fotka sebe samotného je totiž tím nejlepším důkazem, který vás může ihned přesvědčit. V zrcadle totiž změny nevidíme, protože je jednoduše nerozeznáme. Zato porovnání fotek už nám dá jasný obraz o tom, že se s námi něco děje. Propadněte proto kouzlu fitness selfie fotek i vy.


Tyto články vás také zajímají: