Jak se nezbláznit z práce

Pondělky bývají často nejvíce nenáviděným dnem v týdnu a není se čemu divit, již hezkou řádku let totiž pondělí znamená ukončení odpočinku a nástup do práce, která pro mnohé znamená jen nutné zlo. Nabízíme vám pár rad, jak práci zvládnout a nezbláznit se z ní.

Buďme upřímní, i pokud se řadíte k té menšině, která má práci jako koníček, určitě se občas najdou dny, kdy práci nesnášíte a netěšíte se do ní. Nic naplat, práce nám ale platí složenky. Proto do ní musíme všichni. Je ale jen na nás, jak se k ní postavíme a jak moc si své volno necháme zkazit.

Rada č.1: Nenadávejte na ni

Obvzlášť v Čechách se velmi snadno zapletete do diskuze typu: "jak já ji nesnáším", nebo "už ať je pátek". Zkuste tyto nářky ignorovat a zaveďte řeč na něco jíného. Počítání minut do konce pracovního týdne vám nepomůže a očima ručičky hodin posouvat nejdou. Sami uvidíte, že pokud přestanete počítat, týden uběhne o to dříve. Na času jsme až příliš závislí a rozhodně to není dobře. Vypněte a zkrátka berte dny tak jak jsou. Dělení na pracovní a nepracovní ve výsledku jen uvězní vaši psychiku tam, kde rozhodně nechcete.

Rada č.2: Plánujte

Plánujte si den a to ideálně déle dopředu. Pokud budete vytížení, rozhodně nebudete přemýšlet nad tím, kolik dnů v práci vás ještě čeká. Pokud si napíšete seznam všech úkolů na další den, budete méně ve stresu. Budete totiž jasně vědět, kolik toho máte zvládnout a především na vás bude motivačně působit každý přeškrtnutý řádek hotového úkolu. Ve výsledku tak budou vaše pracovní dny o to klidnější a na víkend budete odpočatější.

Rada č.3: Vypněte facebook

Pátek ráno je pro Facebook, Twitter a podobné služby rájem. Každý spěchá říct světu, že je "konečně pátek". Obvzlášť tyto dny se jim vyhněte obloukem, pátek si nezaslouží vaši pozoronost o nic víc, než úterý. Proto to nepotřebujete vědět ani od ostatních. Mimochodem, budete-li se řídit radou číslo 1, možná Facebok nezapnete během dne vůbec. Věřte nám, že to bude pro vás znamenat rozhodně jen dobré věci. Poslední studie ukazují, kolik lidí je na sociálních službách závislých a to je věc, po které určitě netoužíte.

Rada č. 4: Neodkládejte

Opět se vrátíme k první radě, pište si úkoly tak, jak jdou za sebou. Nedávejte nepříjemné úkoly nakonec a nekazte si tak například konec dne. Je jasné, že nepříjemný hovor s ještě víc nepříjemným zákazníkem není nic, čím byste chtěli začít den. Pokud je ale na začátku seznamu, má tam asi být. Obyvkle jej tam dokonce ani intuitivně nenapíšete, taková věc většinou vyplyne až v průběhu dne. Tak se automaticky zařadí někam do středu listu. Sami uvidíte, jak časem začnete tyto nepříjemné úkoly řešit automaticky jen díky tomu, že je to "jen" položka v seznamu. Žádný zbytečný stres z toho, že v pondělí musím zavolat tomu nepříjemnému chlapíkovi - proč to taky mít na paměti, když stejnou informaci udrží i papír.

Rada č.5: Odměňujte se častěji

Proč že se to na víkend tak moc těšíme? Protože je to pro nás forma odměny za těžkou dřinu během celého týdne. Zvolte si tedy odměny i pro další dny v týdnu. Co třeba cvičení? Je to pro vás odměna? Tak si ji naplánujte a máte se hned na co těšit. Stejně tak můžete z vaření udělat koníček a způsob, jak se odměnit. Stačí, když začnete používat netradiční suroviny a z vaření najednou nebude povinnost ale záliba.

Máte nějaké tipy jak zvládnout stres z práce i vy? Podělte se o ně v komentářích pod článkem.