Vyhněte se letos nachlazení

Podzim je pro většinu z nás obdobím kýchání, smrkání a obecně nachlazení. Co ale udělat pro to, aby tomu letos bylo jinak a jak vůbec k nachlazení dochází?

I když slovo nachlazení může na mnoho lidí působit jako nemoc z prochladnutí, není tomu tak. Nachlazení a teplota s tím nemá nic společného. Lékaři pro nachlazení mají názvy jako nasofaryngitida, rinofaryngitida nebo akutní koryza. My obyčejní lidé ale používáme právě nachlazení, nebo rýma. K tomuto slangovému a mírně zavádějícímu názvu asi přispělo období, kdy se tato nemoc nejvíce šíří.

Ať už ji nazveme jakkoli, vždy jde o onemocnění virového původu. A každému viru se daří jinak v různém prostředí. Právě těmto, které způsobují nachlazení je nejlépe ve vlhkém chladnějším počasí. To jsou ideální podmínky pro šíření a především pro prodloužení životnosti mimo hostitele. Zkrátka, vir přežije delší dobu na vzduchu a je daleko vetší pravděpodobnost, že se k nám vir dostane. Vir navíc není jeden, ale je jich celá škála. Prozatím jich známe kolem 200 a proto je tak těžké se proti nim účinně bránit.

Jak se chřipka šíří

Možná se obáváte kýchání a kašlání kolegů na pracovišti. Snažíte se mu vyhnout a dbáte na zvýšenou hygienu. Kupodivu ale chřipku většinou chytneme doma. Doba a trvání kontaktu s virem je totiž klíčová podmínka. Je daleko větší pravděpodobnost, že chřipku dostanete od někoho vedle koho ležíte celou noc, nebo trávíte večer přitulení na pohovce. Máte-li doma dítě do pěti let věku, je pravděpodobnost ještě větší. Malé děti jsou v podstatě zásobníkem virů, protože jejich imunitní systém se stále vyvíjí a není dokonalý.

Navíc vše komplikuje, že nositel viru vůbec nemusí být rozpoznatelný. Pokud se vir už jednou, dříve, do těla dostal. Imunitní systém se jej mohl naučit rozpoznat a bojuje proti němu účinněji, potichu. Podobně jako u neštovic, ty člověk může dostat jen jednou. Imunitní systém totiž vytvořil protilátky, které jej dokázali zabít a toto si zapamatoval. Příště pak dokáže daleko efektivněji vyrobit protilátku a především "najít" vir v těle daleko rychleji. Proč tedy nejsme stejně imunní i proti chřipce? Jednoduše proto, že je virů tolik a útočí spolu. Tělo je tedy může diagnostikovat rychle, ale efektivně nedokáže bojovat proti víc tipů najednou - a to je celé úskalí problému.

Jak proti chřipce bojovat

Když už víme co vše chřipku způsobí, jak proti ní nejúčinněji bojovat? Těžko. Skoro by se dalo říct, že je takový boj předem prohraný. Můžeme pouze pomoci tělu odolávat dodržením pár zásad.

- Nechte se naočkovat

že je pro tělo klíčové vir rozpoznat jsme už vysvětli. Pomoci tělu vir rozpoznat můžeme díky vakcínám od lékaře. Ti se pravidelně snaží předpovědět jaké viry budou nejčastější a namíchat jejich koktejl, který neoslabenému tělu řekne jaké protilátky vytvořit. Ty jsou v omezené míře dostupné po celou sezonu a boj je napůl vyhraný. Vždy je zde šance, že se lékaři spletou a nenamíchají správný výběr, ale naše šance jsou podstatně větší.

- Myjte si ruce

Skoro každou minutu se vaše ruce dotknou obličeje - brány do těla. Ruce jsou doslova rájem pro bakterie, ale tam ničemu nevadí. Potíž přichází až když se dotkneme obličeje a přeneseme vir blíž k nosu a ústům. Díky tomu, že to děláme pravidelně, dodáváme další a další viry, které tělo musí ničit. Jedině pravidelné mytí rukou nám pomůže udržet bakterii v přijatelné míře.

- Podpořte tělo v boji

Nevystavujte se zbytečně stresu, nepřetěžujte se a dostatečně spěte. Tím dáte tělu prostor aby nemuselo energii věnovat na jiné účely, ale aby ji plně směřovalo na boj s viry. Nic lepšího než vlastní tělo totiž nemáme

- dodejte vitamín D

Vitamín D je velmi účinný proti nachlazení, ale získáváme jej díky sluníčku. V zimě a podzimních měsících jej tolik nemáme a proto je třeba jej dodat uměle. Studie potvrzují, že právě vitamín D je nejúčinnější pro prevenci a úspěšnou léčbu.