Jak se vyrábí tofu a jaké jsou jeho nutriční hodnoty?

Velmi často lidé tofu znají z obchodů jako tu "bílou placku z chlaďáku". Méně lidí už ale ví, co vlastně tofu je a k čemu je dobré jako potravina. Když ho ochutnáte samotné, nemá totiž téměř žádnou chuť. Kupovat si ho jako jídlo tak podle mnohých, kteří ho jednou  ze zvědavosti ochutnali, nemá smysl. Stačí vědět, jak tofu upravit a jak se vyrábí.

Sója je základ tofu

Vše začíná u sóji, luštěniny s opravdu velkým obsahem proteinů. Sója patří k oblíbené potravině při dietě a je základem vegetariánského i veganského jídelníčku. Mezi rostlinnými potravinami má totiž nejlepší stravitelnost a zároveň z ní tělo dokáže - opět v rámci rostlinné stravy - využít nejvíce bílkovin, až 63%. Není proto divu, že se lidé snaží zařadit sóju do svých jídel v různých podobách. 

Jednou z nich je právě tofu. To vzniká ze sóji, konkrétně ze sójového mléka. Sójové mléko nemá s klasickým mlékem nic společného, vyrábí se máčením sóji ve vodě, rozdrcením, vařením a následným přecezením. Pro svou bílou barvu získala pak tato tekutina název mléko. A právě ze sójového mléka se výrábí tofu.

Aby tofu dostalo svoji konzistenci, tedy onen bílý kvádr s jemnou texturou a mírně pružný na stisk, je třeba sójové mléko vysrážet. K tomu se používá síran vápenatý, který znají všichni spíše jako sádru. Ten zapříčiní ztuhnutí sójového mléka, nemá žádnou vlastní chuť a navíc obohatí tofu o vápník. Alternativou pro vysrážení může být mořská sůl, která ale na rozdíl od síranu vápenatého neobsahuje vápník a tofu ho tak nemůže dodat. Je proto dobré i u tofu číst složení. Výsledkem po vysrážení je pak měkký gel, který se lisuje do kostek.

Čtěte také: Nejčastější veganský mýtus - být veganem znamená se automaticky zdravě stravovat

Tofu je sice bez chuti, ale s dobrými výživovými hodnotami

Tofu samotné nemá skoro žádnou svoji výraznou chuť, ale velmi dobře přejímá chutě ostatní. Výborně se tedy hodí jak do slaných, tak i sladkých pokrmů. Velmi dobře se dá marinovat, nebo dochucovat rozmanitými bylinkami, či kořením.

Samo o sobě má tofu vynikající poměr tuků a bílkovin. Právě proto se často používá ve vegetariánské stravě jako částečná náhrada za živočišné bílkoviny. Ve 100 gramech je skoro 18% doporučené denní dávky bílkovin. Navíc nám dodá i vitamíny skupiny B.

Výživové hodnoty tofu (nejčastější rozmezí na 100 g potraviny):

  • Energie: 70 - 125 kcal
  • Sacharidy: 0,5 - 3,5 g
  • Tuky: 4 - 7,5 g
  • Bílkoviny: 10 - 14 g

Díky své specifické konzistenci a tomu, že samo o sobě nedisponuje skoro žádnou chutí, je tofu trošku svérázný pokrm. Naštěstí není těžké ho v kuchyni správně používat a díky široké škále možností, jak ho připravit a okořenit, si ho hodně lidí zamilovalo.

Čtěte také: Tofu se dá použít při pečení místo vajec

Článek publikován 4.6.2013, aktualizován 11.5.2019