Co je vlastně kruhový trénink?

Kruhový trénink, kruháč, kolečko - názvů je sousta, co se ale pod tímto názvem skrývá? Pojďme se podívat jak si ozvláštnit trénink novinkou, která ma stále více zastánců.

Jednoduše řečeno, je kruháč sestava cviků s pauzou mezi cvikem a to pravidelně opakovanou. Právě odsud vychází název kruháč, zkrátka se vše točí v kruhu cvik - pauza - cvik - pauza. Neexistuje žádný striktní výklad, ale obecně bychom mohli trénink pojmout takto:

  • Počet jednotlivých druhů cviků v tréninku je mezi 4 až 15
  • Běžná délka prováděného cviku je 15 - 60 vteřin
  • Délka pauzy je mezi 15 - 40 vteřinami
  • Celková doba tréninku je ideální 30 - 90 minut

Z uvedeného rozpisu je patrné, že jednotlivých variací je celá škála a právě toho využívají jednotlivá fitnes centra. Můžete tedy zajít na kruháč pro muže, ženy, určený ke zvýšení síly, nebo pro zvýšení vytrvalosti. Dalším dělením může být podle pomůcek a právě zde dokážeme najít opravdu zajímavé odlišení. V posilovně se trenéři zaměřují na klasické pomůcky, nebo cviky s vlastní vahou. Opravdovou zábavu si ale užijete při venkovním tréninku, v lese tak můžete přenášet kmeny, nebo na poli kutálet starou pneumatiku, či kameny. Různý úchop rozličných pomůcek, které v přírodě použijete je právě klíčem ke kvalitnímu tréninku. Takový předmět totiž nemá žádnou úchytku a při uchopení tak zapojíte svalové skupiny, které jsou často opomíjeny.

Kruhový trénink můžeme jen doporučit, ale pouze jedincům, kteří na tom s kondicí nejsou příliš špatně. Pro začátečníky se určitě nejedná o vhodný trénink, ale v pokročilých fázích dokáže skutečně efektivně procvičit celé tělo a dosáhnete dozajista i podstatných pokroků ve vyttrvalosti