Potraviny „pro děti“ ohrozí i dospělého

Na trhu je nespočet takových produktů – šunka pro děti, sýr pro děti, rybí prsty pro děti a podobně. Kromě sympatického názvu na výrobcích najdeme také obrázek roztomilého zvířátka nebo rozesmáté, spokojené dítě. Proč to? Je to jasné, od začátku jde o marketingový tah zaměřený na maminky. Mají nabýt pocitu, že když dítěti dají přesně tenhle produkt, jejich dítko pak bude spokojené a ony také, protože mu přece dopřály něco vhodného a zdravého. Ale bohužel, podle nezávislých testů je většina takto označovaných výrobků kvalitativně mnohem horší než obdobné produkty, které na sobě nenesou označení „pro děti“.

Spousta chemie a éček

Řada lidí si dává pozor na to, co kupují a co jí. Vyhýbají se uzeninám, jí zdravě a pestře, snaží se dodržovat životosprávu a vyhýbat se nezdravým pochutinám. A ve stejném duchu vychovávají své děti. Pokud k tomu účelu ale sahají po výše zmiňovaných potravinách, nevědomky dětem ubližují. To, že je někde napsáno „dětské“ či „pro děti“ vůbec nemusí znamenat, že složení výrobků je uzpůsobeno malým strávníkům. České zákony totiž výrobce nutí dodržovat určité normy jen při výrobě potravin pro děti do tří let. Pak už je to každému jedno. A podle různých testů mají právě tyhle produkty mnohem horší složení než obdobné, které na sobě nemají líbivé obrázky. Ty údajně dětské jsou plné aromat, konzervantů, umělých barviv a zkrátka éček. Výrobci hrají akorát na naše emoce a potlačují logické myšlení.

Číst etikety

Pokud sáhneme po takovém výrobku, ať už je to šunka nebo křupky, je vhodné pečlivě si přečíst složení. Nejpíš pak užasnete a už víckrát nic podobného svému dítku nedáte. Rádi byste se dozvěděli příklad konkrétních výrobků? V minulých letech se aromata a konzervanty našly v sýrech Apetito s líbivým obrázkem medvídka na obalu (v podobných sýrech přitom nebyly), šunky označované jako „pro děti“ v testech tradičně dopadají mnohem hůř než ty ostatní. A ani dětská hořčice není zrovna ideální, protože je v ní spousta cukru.