Když chybí draslík, tělo strádá

Jak zjistíme, že máme málo draslíku? Nemůžeme to sami určit na sto procent, ale pokud nás dlouhodobě trápí křeče, jsme unavení a jakoby bez energie, bolí nás svaly a máme špatné trávení, je dost pravděpodobné, že je to právě nedostatečným příjmem draslíku. Ten se do těla přitom dostává v potravě, takže je nutné jíst to, v čem je obsažen. A nepotřebujeme ho zrovna málo, dospělý člověk by měl denně „sníst“ 4 gramy draslíku. Což teoreticky není takový problém, protože je obsažen třeba v bramborách, banánech, hrachu, španátu, pomerančích, hruškách, dýních, avokádu či houbách.

Kdy doplnit

Pokud nám lékař řekne, že máme málo draslíku a právě proto máme zdravotní potíže, je třeba ho přijímat ve větším množství. Dá se konzumovat i ve formě potravinových doplňků, ale tady je třeba dávat pozor, abychom se nepředávkovali, protože i to způsobuje zdravotní potíže. A navíc – tělo dokáže draslík spotřebovávat a efektivně využívat je v případě, že máme i dost hořčíku. Takže s doplňky opatrně. Zvýšený příjem draslíku se ovšem doporučuje, pokud nás trápí průjmy nebo pokud užíváme léky jako aspirin, kortikoidy či diuretika. Stejně tak bychom měli zvýšit příjem, pokud pijeme hodně alkoholu nebo kávy.

Riziko infarktu

Rozhodně bychom tento minerál neměli zanedbávat. Nejen, že jeho nedostatek způsobuje výše zmiňované obtíže, ale podle lékařů je příčinou i velkého množství infarktů u lidí mladších 50 let. Přitom jeho příjem by pro běžného člověka nemělo být problém dodržet. Jen je nutné na to myslet a nepodceňovat to.