Držíte dietu a nehubnete? Víme, kde děláte chybu

 

Základem je pestrá, ale také pravidelná strava. To, že jíte zdravé potraviny, neznamená, že si jich můžete naložit plný talíř, sníst celé kuře a cpát se horou zeleniny. Ve všem jsou kalorie, takže když jíte hodně, nebudete hubnout nebo jen velmi pomalu. Porce by měly být malé, ale jíst se má pětkrát až šestkrát denně.

Cukr a bílkoviny

Cukr je při hubnutí největším strašákem, proto se ho většina lidí snaží vyvarovat. A tak kupují výrobky s umělými sladidly. Máte pocit, že je to lepší? Naopak, pokud jíte potraviny s umělými sladidly, tělo má signál, že přijímá něco sladkého, a tak ihned vyplavuje do krve inzulin, jenže cukr, který váš organismus očekává, nepřichází. A tak nastává hypoglykemie a vy máte neodolatelnou chuť na sladké.

Podobné je to i s bílkovinami. Těch se sice má jíst dost, ale pokud to v dobré víře přeháníte, tělo je stejně nedokáže využít – a ukládají se pak ve formě tuku. Pozor je třeba dávat i na konzumaci ryb, respektive na to, které kupujete. I když mořské ryby jsou ty nejdoporučovanější, měli byste se zajímat, jestli vámi zvolené jsou skutečně z moře nebo ze sádek. Ty druhé jsou totiž mnohem tučnější, protože jsou poctivě vykrmované.

Zrádné cvičení

Dřete se v posilovně nebo doma jako kůň, pot z vás jen lije, ale kila nejdou dolů? Důvody jsou dva. Zaprvé, když se to se cvičením přehání a nedáváte tělu čas na regeneraci, začne se bránit, je vyčerpané, vy sami jste unavení a můžete se mnohem častěji při cvičení zranit. Ideální je proto cvičit nanejvýš třikrát až čtyřikrát týdně. Zadruhé, pokud dlouhodobě cvičíte totéž dokola, ztrácí to svůj kýžený efekt, takže odborníci doporučují cvičení obměňovat, abyste i vy sami byli stále motivovaní. Díky tomu vám pak hubnutí půjde zase o něco snáz.