Koupel v ovesném mléce prospěje

Nikdo nepochybuje o tom, že je oves jednou z potravin, která by neměla v našem jídelníčku chybět. Obsahuje především vitamíny A, B, D a K. K tomu má v sobě velké množství fosforu, železa, jodu, fluoru, vápníku, síry, kobaltu a zinku. Díky tomu byl oves už od starověku považovaný za rostlinu, která má hojné využití v lidové medicíně. Toto všechno z něj dělá nejen chutnou, ale rozhodně i zdravou součást jídelníčku. A nejen toho.

Namočíme-li drcené zrno (třeba ovesné vločky) do vlažné vody, po krátké době se z něj uvolní zdraví prospěšné látky vhodné k dalšímu využití. Toto ovesné mléko má velmi příjemné účinky na lidskou pokožku. Zklidňuje ji a zároveň zvláčňuje. Už naše babičky znaly její účinky a ovesnou koupel používaly na zklidnění. Třeba na štípance od hmyzu nebo od kopřiv. Dobře se osvědčuje i dnes. Pomáhá lidem s atopickým exémem nebo s lupenkou. Ovesná koupel se doporučuje i pro velmi malé děti. Ty však ještě nemají dostatečně přirozeně vláčnou kůži. Proto nesmíme zapomínat na přidání olejů do koupele a nebo následné ošetření jejich pokožky. Klidněji po takové koupeli spí a jejich kůže zůstává dlouho vláčná. Zvláštností ovsa je také to, že podobné účinky jako zrno má i sláma. Jen v nižší míře.

V lékárnách se dá ovesná koupel koupit už hotová. Buď v dóze a nebo přímo dávkovaná v jednotlivých sáčcích. Ty pak stačí roztrhnout a do připravené lázně nasypat obsah. Moc práce ale nedá ani připravit si ji doma. Nabereme hrst nebo dvě ovesných vloček a zavážeme do plátýnka. Plátýnko s ovsem uvážeme na vodovodní kohoutek tak, aby napouštěná voda protékala skrz. A zdravá koupel je připravená.

Trpí-li však někdo na suchou pokožku, bude vhodnější ovesná koupel s přidaným přírodním olejem.

Až tedy příště budete jíst ovesnou kaši nebo třeba müsli, myslete i na to, že jsou věci, které prospívají jak vnitřně, tak zvenčí.