Nejlepší fitness tipy pro váš zdravý pohyb

Každý den jsme zavaleni ohromným množstvím informací o tom, jak zdravě jíst a zdravě cvičit. Valí se na nás z časopisů, internetu, televize, ale i od lidí sportujících stejně jako my a kamarádů. Abyste to měli snadné a neřešili, jestli je zrovna tento tip rozumný, vybrali jsme pro vás ty nejlepší a osvědčené fitness tipy pro zdravý pohyb. 

Příště, až vás začne někdo instruovat, můžete ho překvapit vy tím, že jste tuto radu už dávno znali.


Střídejte kardio a intervalový trénink

Cesta za hubenější postavou nemusí být dlouhá a pomalá. Zrychlete ji právě díky tomu, že zařadíte do svého programu vysokointervalový trénink (nebo-li HIIT). Patnáct až dvacet minut takového tréninku vám spálí tolik kalorií jako hodina tradičního kardia. Na rozdíl od kardia také HIIT nakopne vaše tělo, aby spalovalo tuk ještě dlouho po skončení cvičení.

Vyměňte stroje za činky

Chápeme, že je snazší si na stroji pouze nastavit zátěž, sednout si a rovnou cvičit. Žádný stroj vám ale při cvičení nedokáže nahradit činky. Cvičební stroje se sice dají nastavovat, ale nikdy to není úplně ideální - jsou příliš vysoké nebo nízké, držadla jsou příliš daleko nebo blízko,... Při posilování s činkami také zapojíte více svalů a při pomalém, správně prováděném pohybu tak i spálíte více kalorií. Vyměňte občas cvičení na strojích a trenažérech za posilování pouze s činkami.

Cvičte cviky v plném rozsahu

Když cvičíte delší dobu, mlžete si navyknout cvičit cviky pouze v menším rozsahu - už o jejich provádění víte vše, tak se na ně tolik nesoustředíte.  Zkuste se schválně při další návštěvě posilovny plně soustředit na provedení cviku v plném rozsahu. Bench hezky těsně nad prsa, bicepsový zdvih odzdola až nahoru (a pomalu zpět), dřepy opravdu poctivě až do nejnižší polohy. Uvidíte, že tak provedený cvik vám zase dá pořádně zabrat.

Trénujte s vlastní váhou

Stroje a činky jsou fajn, ale základem je umět využívat všechny svaly se zátěží vlastního těla. Právě tímto druhem cvičení se totiž dokážete naučit rovnoměrně zatěžovat svaly a vyvažovat rovnováhu těla obecně. Doplňte tedy svůj cvičební program o dřepy, kliky a další cviky s vlastní váhou.

Přidávejte si postupně zátěž

Nemusíte mít obavu, že když si přidáte zátěž, budete mít hned obrovské svaly. Tak tělo nefunguje. Průběžným přidáváním zátěže nebude vaše tělo stagnovat. Zvýší se díky tomu hustota vašich kostí a budete tak lépe chráněni před vznikem osteoporózy.

Neprotahujte se před cvičením, zahřejte se pohybem

Zapomeňte na to, že první věc po příchodu do posilovny (hned po převlečení se) je protáhnutí svalů. Můžete si tím víc uškodit, než si myslíte. Více o správném strečinku najdete v tomto našem článku.

Pište si

Nejpodceňovanější cestou k lepším výsledkům je právě psaní si, co a jak cvičíte. Říkáte si možná "k čemu to je", vždyť si to pamatuju. Možná ano, ale jen prvních pár týdnů. Schválně si zkuste napsat, jaké cviky, kolik opakování a s jakými váhami trénujete (nemusíte s sebou tahat bloček, stačí vám k tomu chytrý telefon, který stejně berete všude s sebou). Podívejte se na ten záznam za týden, měsíc, rok a uvidíte snadno váš posun k lepšímu.