Jsou Češi milovníci biopotravin?

Jak je na tom vlastně trh s biopotravinami?


Na začátek definice. Biopotravina je potravina vyrobená z produktů ekologického zemědělství za podmínek určených zákonem. Musí splňovat výjimečné požadavky na jakost a zdravotní nezávadnost (např. nesmí se používat umělá hnojiva, škodlivé chemické postřiky nebo geneticky modifikované organismy). Biopotraviny jsou tak pro zdraví člověka mnohem vhodnější než klasické potraviny, k jejichž výrobě se obvykle používají co nejlevnější suroviny. Značka "bio" ověřená státem nám tak má zaručovat, že takto označená potravina je z více než 95% připravena z produktů ekologického zemědělství.

Když se o víkendu vydáte na farmářské trhy nebo v obchodě zavítáte do stále populárnějšího oddělení s biopotravinami, zjistíte, že nabídka je velmi široká. Stejně tak poptávka po biopotravinách stále stoupá. I tak se ale roční útrata Čechů za biopotraviny pohybuje pouze kolem 158 Kč (údaj z roku 2011). Podíl biopotravin na celkové spotřebě potravin je zatím také velice nízký - pouhých 0,65%. Překvapeni? Nemusíte být, většina Čechů stále radši nakupuje levnější běžné potraviny, než aby investovala do svého zdraví.

Českých biopotravin je v nabídce méně než těch z dovozu - pouhých 40%. Z množství, které se vyprodukuje u nás, se pak do zahraničí vyveze 24%. 

Co za biopotraviny nejvíce kupujeme? 

  • 35% Ostatní zpracované potraviny
  • 20% Mléko a mléčné výrobky
  • 14% Ovoce a zelenina
  • 10% Mlýnské a škrobárenské výrobky
  • 9% Pekařské, cukrářské a jiné moučné výrobky
  • 9% Maso a masné výrobky
  • 2% Nápoje
  • 1% Oleje a tuky

Schválně, které potraviny označené jako "bio" končí ve vašem nákupním košíku nebo tašce? A v jakém typu obchodu jste je nakoupili?

  • 65% Obchodní řetězce
  • 20% Prodejny zdravé výživy a biopotravin
  • 5% lékárny
  • 10% Drogerie, prodej z farem, nezávislé prodejny potravin, gastronomie

Z těchto výsledků je zřetelné, že biopotraviny si lidé často spojují se zdravím a v lékárně tak často mají jasno.

Proč jsou biopotraviny tak drahé?

Vysvětlení je jednoduché. Při jejich produkci nesmí totiž být užito umělých hnojiv, ošetřovacích prostředků a jiných látek, které narušují životní prostředí nebo se v něm přirozeně nevyskytují. Producent biopotravin musí mít uzavřenou řádnou smlouvu o kontrole biokvality s úředně uznávanou kontrolní organizací. Ta také u celého procesu výroby bioproduktu (provozovny, sklady, balírny, přeprava) kontroluje dodržování zákonem stanovených směrnic pro ekologické zemědělství. 

Taková produkce stojí producenta více úsilí a zachování nejvyšší přírodní kvality (tedy např. pěstování plodin bez umělých hnojiv a chemických postřiků) také obvykle více peněz.

V čem jsou biopotraviny lepší než klasické?

Na začátku článku jsme zmínili, že biopotravina musí být minimálně z 95% připravena z produktů ekologického zemědělství. Právě tato kvalita nám ve finále může pomoci udržet si zdraví. Vždyť biopotraviny neobsahují chemikálie z hnojiv nebo postřiků, bio maso je ze zvířat krmených přírodní stravou, rostliny použité při výrobě biopotravin nejsou geneticky modifikované,... Biopotravina je tak pro tělo čistější a zdraví prospěšnější než stejná, ale "klasicky" vyrobená. Může být dobrým pomocníkem, pokud chceme pro sebe jen co nejkvalitnější potravu.


Tyto články vás také zajímají: