6 rad jak si správně vyčistit zuby

Každé ráno tím začínáme den a zároveň ho i tímto úkonem končíme. Pro většinu z nás jde o naučenou činnost, kterou nás naučili rodiče a příliš se nad čištěním zubů nepozastavujeme. Co ale dělat proto, aby byly vaše zuby zdravější a bělejší?

1. Použijte správný kartáček na zuby

Pryč jsou doby, kdy v obchodě byl jeden kartáček a jediná možná volba byla jeho barva. Nyní dokonce najdeme specializované obchody pouze s tímto sortimentem. Správná by měla být nejenom velikost, tak aby pokryl celou část čištěného zubu, ale především jeho tvrdost. Příliš tvrdý kartáček sice sklovinu neponičí, ale při narážení do dásní může odhalit krčky a zpřístupnit tak chráněnou část zubu. Důležité je i to, aby se kartáček dobře držel.

2. Držte kartáček správně

Většina lidí drží kartáček jako kladivo, aby mohlo na zuby pořádně zatlačit. Důležitý ale není tlak, právě při vertikálním pohybu dochází k odnášení plaku. Ideální je kartáček držet jako tužku. Tím se zvýší cit a čištění bude účinnější.

3. Kartáček měňte pravidelně

Zubní kartáček časem ztrácí svoji efektivitu. Minimálně byste jej měli vyměnit každé tři až čtyři měsíce. Štětinky po této době začnou ztrácet elasticitu a účinnost jde rapidně dolů. Na trhu se dají koupit i speciální kartáčky, které indikují čas na výměnu ztrátou barvy. Pokud tedy máte problém se zapamatováním si, kdy jste naposledy kartáček měnili, zkuste sáhnout po tomto druhu.

4. Používejte mezizubní kartáčky a nitě

Mezi zuby se usazuje největší díl zubního plaku. Ten je živnou půdou pro bakterie, které způsobí problémy nejen se zuby, ale i s dásněmi. Kartáček a niť bychom měli vždy použít před samotným čištěním, uvolněný plak pak dostaneme pryč z mezer právě kartáčkem na zuby.

5. Čistěte si zuby správně

Vždy použijte jen malé množství zubní pasty. Pěna, kterou tvoří, je jen pro efekt, to zubní kartáček dělá tu poctivou práci. Oproti dřívějším radám, že zuby je třeba čistit vertikálně se nyní doporučuje krouživý pohyb. Během něj dojde k vyčištění největší plochy zubu a krčky zubů nejsoou zbytečně obrušovány jednostranným pohybem. Čištění nelze uspěchat, minimum by mělo být dvě minuty, ale podstatnější je pravidelnost.

6. Pravidelné čištění je základ

Poslední rada je možná zbytečná, ale zaznít musí. Pouze pravidleným čištěním dosáhnete dobrých výsledků. Minimum je dvakrát denně, ale ideální by bylo čistit zuby po každém jídle. Ráno si zuby vyčistěte až po snídani a večer po posledním jílde. Ani pití slazených nápojů není ideální, ale po každém dalším jídle se na zubech okamžitě usadí jeho zbytky. Dokonce ani ovoce není ideální, jeho zbytky totiž na zubech zůstanou také.