Jak a kdy začít doma topit

Začíná chladnější období. Takový přechod mezi létem a zimou. Období chřipek, rýmy i dalších nemocí z nachlazení. Kdy tedy začít doma topit? Pro poskytovatele dálkového vytápění toto stanovuje zákon. Ten říká, že topit se bude od září do května. Ale ne vždy. Začátek topné sezony se každý rok mění. Začíná podle toho, kdy a jak se udělá chladno. Zákon stanoví, že pokud klesne venkovní teplota pod 13°C alespoň po dva dny po sobě jdoucích, je povinnost začít topit. Ještě je však další faktor a to, že ani následující třetí den v řadě se neočekává výraznější oteplení. Tolik pro bytové domy. Ale platí totéž všude?

 

Co je to pocitová teplota?

 

Neméně důležitá je pocitová teplota. Ta se může podle té naměřené lišit i o několik stupňů. Každý člověk se s teplem nebo chladem vyrovnává jinak. Co jsou pro jednoho příjemné teploty, to může být pro jiného chladno nebo naopak vedro. Obecně však platí, že pocitová teplota je závislá na vlhkosti vzduchu a rychlosti větru. V panelovém domě jsou například snesitelnější teploty i nad 25°C. Stejná teplota v rodinném domě vyvolává pocity přílišného vedra. Obdobně působí pohyb vzduchu. Je-li venku ke všemu ještě vítr nebo dokonce prší, pociťuje na sobě člověk chladno mnohem dřív než když svítí sluníčko.

 

Jak lépe přežít příchod zimy.

 

Mezi dobou, kdy je doma potřeba topit trvale a dobou, kdy je teplo i bez toho se nachází přechodné období. V té době je mnohem efektivnější pouze krátkodobě přitápět. Část dne pak nechávat v domě chladněji. Třeba přes noc. Pomůžeme tak svůj organismus lépe přivyknout na změny počasí. Je možné, že se přesto nějakému tomu nachlazení nevyhneme. Ovšem případný nástup nebo pozdější průběh těchto nemocí můžeme zmírnit. O blahodárných účincích vitamínů, minerálů a silic obsažených v bylinkách je toho napsáno i řečeno hodně. Minimálně stejný vliv má však prostředí v jakém se člověk pohybuje. Přechody z tepla do chladu a obráceně by tam měly být alespoň zpočátku co nejmírnější. Začínat je tak třeba přitápěním jen o pár stupňů, aby měl člověk čas si v mezidobí na změnu počasí lépe přivyknout. Pomáhá to přinejmenším k posílení vlastní imunity a odolnosti vůči virům poletujícím venku.