Proč žít zdravě? Tady máte pádné důvody

Zdravý životní styl neznamená, že se budete muset neustále omezovat a hlídat a nesmět něco jíst nebo dělat. Naopak, zdravý život je o tom navrátit tělo do takového stavu, aby fungovalo díky stravě a pohybu tak, jak má. I když je moderní žít zdravě jen proto, abychom dobře vypadali, díky zdravému životnímu stylu můžete také prožít delší a kvalitnější život, zlepšit si odolnost vůči nemocem a udržet své duševní zdraví na vysoké úrovni.

Energie a výdrž

Zdraví znamená mnohem víc než opak nemoci. Díky tomu, že žijete zdravě, máte celkově více energie, díky pohybu více síly a vitality. A to se stačí 30 minut denně věnovat lehčímu cvičení nebo pohybu. A i malými změnami lze docílit zdravějšího života - stačí vyběhnout po schodech místo použití výtahu, koupit si jablko místo čokoládové tyčinky nebo místo sezení u televize se projít na čerstvém vzduchu.

Prevence nemocí

Dnešní společnost trpí civilizačními chorobami jako jsou srdeční choroby, cukrovka nebo rakovina. Genetické předpoklady nezměníme, ale vliv na vznik těchto nemocí mají právě takové faktory, jako je zdravá strava, zdravý pohyb a uvědomění si, co a jak během dne děláme.

Vzhled

V dnešním světě je vzhled důležitou vizitkou člověka. Ideálně mladistvý a atraktivní. I na to má vliv zdravý životní styl - třeba díky vitamínu A můžete mít zdravější pokožku, vlasy a nehty, díky antioxidantům pak bráníte v působení volným radikálům při procesech souvisejících se stářím. Zdravá strava a dostatek zdravého pohybu také pomáhají předcházet obezitě a naopak zlepšují kondici, tedy i vzhled těla.

Duševní zdraví

Nálada a mozkové funkce přímo ovlivňují kvalitu našeho života, produktivitu, ale i zdravé mezilidské vztahy. Strava bohatá na nasycené tuky, rafinované cukry a alkohol se ukázala jako přímá příčina vzniku deprese. Oproti tomu strava bohatá na ovoce, zeleninu, zdravé bílkoviny a celozrnné pečivo dokázala minimalizovat vznik deprese. Vyvážená strava v rámci zdravého života má tedy přímý vliv i na duševní zdraví.