Suché rty a věčná únava – co to značí?

Naše tělo je někdy zrádné. Cítíme se úplně fit a v pořádku, nic nás netrápí, jen si na sobě sem tam všimneme nějakého detailu, který nám úplně nesedí. Třeba že máme suché rty. Nebo že se nám často dělá akné. A nebo jsme unavenější, než jsme bývali. Ale neřešíme to. Což je chyba, protože přesně tohle mohou být příznaky vážnějších nemocí.

 

Je jasné, že pokud spíte okolo sedmi až osmi hodin, případně i déle, a pak se unaveně ploužíte po bytě neschopní nic dělat, je někde chyba. Tak hrozné to ovšem většinou nebývá – pokud jsme unavení, snažíme se únavu nějak přemoct, dát si kávu či energetický nápoj, něco dělat a překonat se. Jenže pokud jste unavení dlouhodobě a přitom neponocujete, je někde skutečný problém. A měli byste ho řešit.

V mnoha případech se ukáže, že na vině je nějaká nemoc, například špatně fungující štítná žláza. Ta má samozřejmě i další projevy – někdo příliš tloustne, i když moc nejí, jiný má pořád hlad, nemocný člověk je často podrážděný a nesoustředí se. Pokud se vám něco podobného děje, vyhledejte lékaře.

 

Suché rty nejsou banalita

V zimě trápí suché rty řadu lidí. Někdy jsou suché jen trochu, jindy hodně rozpraskané. Pokud je to jen v období, kdy jsou silné mrazy a o rty nepečujete, je to nejspíš právě následek pobytu ve venkovním nevlídném počasí. Ale pakliže vás suché rty trápí douhodobě, zbystřete. Může to signalizovat nedostatek vitaminu B 12. Ten můžete doplnit díky užívání potravinových doplňků nebo do své stravy zařaďte více masa, vajec a mléčných výrobků.

 

Akné značí stres

Akné se přisuzuje jen puberťákům, ale je to nesmysl, protože trápí i řadu žen (ale někdy i mužů) ve středním i vyšším věku. Jak je to možné? Už vám ty věčné pupínky lezou na nervy a nechápete, kde se pořád berou? My to víme – je to ze stresu. Pokud něco pořád řešíte, neodpočinete si a jste z něčeho na nervy, odrazí se to na vaší tváři. Takže prevence je jednoduchá – buďte v klidu.