Rýma - vše o nemoci chladných měsíců

Chladné a vlhké počasí, posmrkávající lidé v přetopených tramvajích a nákupních centrech. Popotahující pracovníci v kancelářích. Vítejte v ideálních podmínkách pro šíření rýmy.

Ale co to vlastně ve skutečnosti rýma je, jak vzniká a jak se jí nejlépe bránit? Podívejte se s námi na vše podstatné o rýmě.


Co rýma vlastně je?

Rýma je zánětlivé onemocnění sliznice nosní dutiny. Projevuje se nejčastěji zduřením nosní sliznice, které omezuje průchodnost nosu. Sliznici napadá virová infekce a při obranné reakci našeho organizmu dochází k jejímu zvětšení. Dochází také k výtoku ze sliznice, který je zpočátku vodnatý, poté hlenovitý až hnisavý. Polykání výtoku dráždí i jícen a člověk nakažený rýmou kromě smrkání také často kašle nebo pokašlává.

Co rýmu způsobuje?

Rýmu způsobují viry, které napadají sliznici. Oslabenou sliznicí pak snáze proniknou bakterie a dochází k jejímu zánětu. 

Proč není účinný lék na rýmu?

Virů, které mohou napadnout sliznici existuje obrovské množství a neustále se mění. Na trhu tak není lék, který by byl účinný proti všem těmto virům (a následně bakteriím).

Proč se rýma objevuje nejšastěji na podzim a v zimě?

Ačkoliv to může vypadat, že viry způsobující rýmu jsou nejaktivnější v chladných měsících, není to tak úplně pravda. Po létě, kdy jsme častěji a déle venku v přírodě, se v chladnějším období zavíráme mnohem více v místnostech s ostatními lidmi, méně větráme a viry tak mají lepší podmínky pro své šíření.

Jak se proti rýmě bránit?

Na rýmu zatím neexistuje účiný lék. Nejlepší je tak chránit se před ní pomocí osvědčené prevence. Ta by měla obsahovat tyto základní body:

Hýbejte se - právě dlouhé zimní večery způsobují často náladu, kdy se nám nechce nic dělat. Překonejte tento stav a dopřejte si půl hodiny pohybu každý den. Rozproudíte tak v těle krev, spálíte metabolity nahromaděné ze stresu a navíc posílíte svaly a tím i organismus proti útoku virů.

Větrejte - málokomu se chce otevřít okno, když je venku teplota kolem nuly. Ale právě větrání, při kterém se v místnosti vymění vzduch, je jednou z účinných prevencí proti rýmě.

Dodržujte hygienu - právě i sebemenší "prohřešek" proti hygieně viry rády využijí. Proto nezapomeňte na mytí rukou pokaždé, když dorazíte domů. Zejména po cestě veřejnou dopravou nebo nákupu v obchodním centru.

Jezte zdravě - organizmus nejlépe podpoříte, když mu dodáte živiny, minerály a vitamíny, které potřebuje. Proto jezte co nejvíce ovoce a zeleniny a omezte jídla, která váš organizmus zbytečně zatěžují - tedy přeslazená nebo tučná jídla a alkohol. Mrkněte třeba na některý z našich zdravých receptů.


Tyto články vás také zajímají: