Čím si spolehlivě zničíte zdraví? Dlouhodobým sezením

Nedávno proběhla médii "objevná" zpráva, že dlouhodobé sezení škodí zdraví. Ne, že bychom toto už dávno nevěděli, ale když se o tom opět média zmiňují, je dobré podívat se na sezení v širším úhlu pohledu.

Příště, až se přistihnete v kanceláři, že kroutíte hlavou nad kolegou, který se rád protahuje, pořád se prochází nebo třeba často během telefonátu stojí, vzpomeňte si, že vlastně dělá dobře.


Sezení - nebezpečí pro vaše zdraví

Sedavý způsob života se rozmohl až během minulého století. Do té doby museli lidé pro svou obživu většinu dne být v pohybu. Na sezení byl čas jen během krátkých chvil na odpočinek nebo večer u večeře. Lidské tělo je tak za tisíciletí zvyklé na pohyb a právě pohyb je to, co v těle dokáže zajistit správné fungování procesů, rozproudit krev, zatížit a tím budovat svaly, spalovat tuk, probrat nás a zlepšit nám náladu.

A sezení - to dlouhodobé - je pravým opakem. Právě kvůli němu a téměř nehybnosti těla sami sobě škodíme. Vše, co pohyb pro naše tělo zajišťuje, sezení jako by smazalo.

Co způsobuje dlouhodobé sezení

Pokud sedíte více hodin denně a nedopřáváte tělu pohybu, vědci potvrzují, že takové chování vede k zvýšené hladině triglyceridů (tedy tuků) v těle, snižuje hladinu HDL chlesterolu (tedy toho dobrého), snižuje citlivost na inzulín, zpomaluje metabolismus látek a zároveň má negativní vliv na pevnost kostí.

Právě tyto důsledky dlouhodobého sezení mohou vést k médii zmíněným onemocněním jako je cukrovka, srdeční nemoci, vysoký tlak, infarkt a dalším.

Jak dlouho sedět znamená riziko

Podle několika pokusných pozorování je hranice pro zvýšený výskyt chronických nemocí souvisejících s dlouhodobým sezením na hodnotě 4 hodiny. Pokud tedy sedíte každý den déle než přibližně 4 hodiny, koledujete si. Zkuste to změnit co nejdříve a zapněte si na každou hodinu budík, upomínku nebo nějaký alarm, abyste se šli alespoň na 5 minut projít a rozhýbat tak svaly.

Cvičíte? Ani vy nejste z obliga

Možná berete rady s nadhledem a říkáte si - po práci chodím cvičit, tak se mě to netýká. Bohužel týká. Uvažování, že celý den se nemusím hýbat, protože pak vše za hodinu doženu v posilovně, je pobné jako myslet si, že když celý den nejíte, bude v pořádku večer toho sníst co nejvíce. Tělu to také nepomůže.

Procesy související s negativním vlivem dlouhodobého sezení se dějí v těle, ať cvičíte pravidelně nebo ne. Vaší nespornou výhodou, když se pravidelně každý den hýbete, je lepší kondice a tedy i vaše tělo je schopné lépe se vyrovnávat s různými situacemi.

Jak proti dlouhodobému sezení bojovat

Úplně jednoduše - pravidelným pohybem. Myslíme tím vstát ideálně každou hodinu od stolu a jít se alespoň na pět minut projít. Projít jako opravdu chodit, nestačí dojít do kuchyňky, udělat si tam kafe (při tom 3 minuty stát a čekat, až se uvaří voda) a vrátit se. Právě chůze je totiž tím, co vám může nejlépe a nejlevněji pomoci.

K tomuto pohybu zařaďte pravidelný pohyb do svého programu - ideálně alespoň půl hodiny denně - a budete vyzbrojeni na svou kancelářskou práci.


Tyto články vás také zaujaly: