Zeptejte se sami sebe, jak jste na tom se zdravím

Jak je na tom váš zdravotní stav?

Kdy naposledy jste navštívili doktora? Kdy naposledy jste užívali nějaké léky nebo jste jejich pomocí tlumili bolest? Jak často jste nemocní a máte nějaké zdravotní komplikace?

Pokud jste nemocní pravidelně nebo často, pokud se snažíte zahánět i menší bolest pomocí léků a pokud jste se s lékařem viděli před pár týdny, je k zamyšlení váš přístup ke zdraví vašeho těla. Pravděpodobně bude potřeba změna.

Co vaše kondice?

Jak moc vám dává zabrat pro tělo běžný pohyb? Můžete popadnout dech po krátkém sprintu na autobus? Dělá vám potíž přenášet nebo i zvednout břemena o stejné váze, jako máte vy? Dokážete přelézt, přitáhnout se a překonat překážku bez problémů?

Svaly jsou uzpůsobeny k pohybu. Pokud ho mají dostatek, neměl by vám běžný pohyb + krátkodobě náročnější činnosti (chůze do schodů, běh na autobus, přitahování se, apod.) činit problém. Pokud svaly zanedbáváte, nebo některé ze skupin svalů nevěnujete dostatečnou zátěž, ochabují. A s nimi klesá i váš výkon, zhoršuje se vaše kondice.

Kolik máte podkožního tuku?

Máte podkožního tuku 10, 15 nebo 20% Nebo je ho víc? A kde všude je u vás na těle viditelně uložený?

Do 20% je ještě rozumné množství podkožního tuku, které je pro fungování těla v pořádku. I tak ale záleží, jestli je těchto 20% uložených rovnoměrně po celém těle nebo ve větší míře kolem břicha, boků, hýždí či stehen. O ideálním množství podkožního tuku se můžete dočíst v našem článku.

Jak jste na tom s energií?

Býváte často a rychle unaveni? Nebo zvládáte celý den stále svěží, ačkoliv máte stále co dělat?

Energie přímo souvisí s vaším zdravotním stavem, ale i kvalitě svalové hmoty. Stejně tak na ní má vliv vaše strava a i psychika. Čím unavenější jste, tím více vám tělo říká, že ve vaší životosprávě není v pořádku

Jak jste dopadli? Pomohly vám otázky alespoň trochu přiblížit váš aktuální stav? Jak jste na tom s kondicí? Pište do komentářů.