Jak poznáte, že je něco špatně s vaším kolem

Bolí vás za krkem nebo záda

Častou stížností cyklistů, kteří nemají správně seřízené kolo, je právě bolest za krkem nebo bolest zad. Ve většině případů stačí posunout výšku sedla a upravit jeho náklon, aby tělo bylo v rozumné poloze. 

Pokud máte vše nastaveno správně a bolest za krkem nebo bolest zad se pořád objevují, měli byste se zaměřit i na zpevnění jádra těla. Právě jádro těla udržuje stabilitu a zároveň přenáší zátěž z jedné části na druhou. Krk a záda jsou součástí jádra těla, proto pokud máte pevné jádro, předejdete tak snáze bolestem.

Bolí vás kolena

Obvyklou příčinou bolesti kolen bývá výška sedla. Pokud máte sedlo příliš nízko, nohy při šlapání do pedálů svírají nepřirozené úhly a kolena jsou tak mnohem více namáhána. Sedlo má být nastaveno tak, že při spodní poloze je noha téměř narovnaná. Díky tomu v té nejvyšší poloze není naopak příliš pokrčená a nemusíte tolik namáhat klouby, abyste nohu narovnali.

Bolí vás ruce

Velmi často si také cyklisté stěžují na bolest rukou - ať už dlaní, na kterých se jim dělají občas puchýře, celých rukou od zápěstí nebo i zápěstí samotného. Příčinou této bolesti bývá křečovité držení řídítek. Cyklista se soustředí na co nejefekttivnější jízdu a podvědomě se pomocí pevného držení řídítek snaží zapřít, aby lépe šlapal do pedálů.

Prevencí bolestí rukou mohou být různé vypolstrované cyklistické rukavice. Levnější prevencí pak bývá uvědomit si, co zrovna na kole děláme a nedržet se křečovitě řídítek. I během cesty dopřejte svým rukám úlevu a občas je protáhněte - dejte ruku v pěst a pak prsty uvolněte, ideálně několikrát za sebou, ať se svaly uvolní.