Pozor na nadměrné pocení, může být nebezpečné

Pocení patří mezi základní mechanismus kterým si tělo reguluje teplotu. Co však s tím, když se potím příliš? Nejenom, že se dostáváme do společenských potíží, ale především nám tím tělo může dávat na jevo, že něco není v pořádku a my bychom jej měli vyslyšet a hledat příčinu.

I když bychom si mohli myslet, že v zimě se nás pocení příliš netýká, opak je pravdou. Potíme se během celého roku, bez ohledu na venkovní teplotu. Pocení je totiž základním mechanismem těla jak regulovat vnitřní teplotu. Průměrná teplota se pohybuje kolem 37°C a o udržení této hladiny se stará nervový systém a hormony. Využívá k tomu potní žlázy, které se nacházejí v nejnižší vrstvě kůže a průměrně bychom jich napočítali skoro dva miliony. Spirálovýmy vývody ústí na povrchu pokožky a právě tudy odvádějí pot. Pot je z 99% voda, ve zbytku najdeme močovinu a odpadní látky, kterých se tělo potřebuje zbavit. Právě tudy přijdeme přibližně o půl litru tekutin denně, ale množství se mění podle toho s čím se náš organismus zrovna potřebuje vyrovnat.

Nejčastějším případěm je právě termoregulace. Všichni známe situaci, kdy dostaneme chřipku, teplota se zvýší a s tím je spojené i zvšené pocení. Ochlazuje a zároveň se z těla odplavují nežádoucí látky, které léčení zpomalují. Druhým nejčastějším případem nadměrného pocení je nadbytek přijímaných tekutin. Množství tekutin, které bychom měli denně přijmout je individuální, ale obecně bychom se měli pohybovat kolem 2,5 litru tekutin denně. I když se obvykle setkáváme s problémy typu nedostatečného příjmu tekutin, můžeme mít i problém opačný. Nadměrný příjem zatěžuje oběh a ledviny a může vést k nepříjemným zdravotním problémům. Potíme-li se opravdu hodně, zvažte zda právě tohle nemůže být příčina. Tělo se totiž snaží přebytečnou vodu dostat pryč všemy možnýmy způsoby a pocení je pro něj nejpřirozenější.

Třetí častou příčinou je intoxikace organismu, nejastěji například alkoholem. V takovém případě metabolismus odbourává postupně alkohol a opět hledá nejrychlejší cestu jak škodliviny dostat pryč. Nemusí se nutně jednat o alkohol, podobně tělo reaguje i na častý příjem tučních jídel a výsledek bude stejný.

Poslední, nejnebezpečnější příčinou je hormonální porucha. Jak jsme zmínili na začátku článku, hormony jsou způsobem jakým tělo reguluje pot a jejich nerovnováha způsobuje nadměrné pocení. Obvykle je tato potíž dlouhodobější, proto, i pokud dodržujete hygienické návyky, můžeme tento problém rozpoznat díky zvýšenému zápachu potu. Zde se rozhodně vyplatí co nejdříve vyhledat lékaře, ale pokud se dlouhodobě nadměrně potíte, nezbyde vám nic jiného ani v jiném případě. Dlouhodobá zvýšená ztráta tekutin zanechává na organismu závažné stopy a otálení se nemusi vyplatit.