Vegetariánkou v těhotenství – jde to?

Stejně jako všude jinde platí – pokud se na to jde s rozumem, je to možné. Takže i vegetariánka či veganka může být těhotná, dodávat plodu ve své stravě všechno potřebné a přitom nemusí jíst to, co nechce. Ale jisté je, že plánování jídelníčku je v tomto období mnohem složitější, protože je nutné ve velkém množství a pravidelně přijímat v potravě zejména bílkoviny, vitamín B12, vitamín D, železo, zinek a vápník. A když to nejde v masité stravě, je nutné hledat si alternativy.

Ryby, vejce, mléko

Bílkoviny jsou pro nás ve stravě podstatné vždy – a v těhotenství, kdy žena zajišťuje výživu a správný růst plodu, jsou naprosto nezbytné. Najdeme je mořských plodech, rybách či drůbeži, jsou i ve vejcích, mléčných a sojových výrobcích. Obsahuje je tofu a tempeh. A kdo nepije běžné mléko, může si dopřávat třeba mandlové či kokosové.

Pokud si koupíte fortifikované sojové mléko, je v něm i vysoký obsah vitamínu D a B12. Druhý jmenovaný jinak najdeme pouze v živočišných produktech, proto je nutné užívat ho ve formě doplňků stravy. Zato tvorbu vitamínu D v těle podporuje slunce, takže stačí každý den aspoň na chvilku jít ven.

Vápník, zinek a železo najdeme ve specifických potravinách, které bychom si měli dopřávat tak často, jak jen můžeme. Na železo jsou bohaté fazole, čočka, špenát a všeobecně listová zelenina. Vápník najdeme především v mléčných výrobcích a mléku, stejně tak je ale i v tofu, kapustě, brokolici či mandlích. Zinek získáme konzumací mléčných výrobků, luštěnin a je i v celozrnném pečivu. Z toho plyne, že veganky a vegetariánky mají i přes relativně omezené možnosti velké množství potravin, ze kterých si mohou s klidným svědomím vybírat.