Proč nám žluté světlo dělá dobře

Víte, proč na pracovišti bývá jiný druh světla než míváme doma? A že jsou minimálně dvě barvy světla, které lidské oko vnímá různým způsobem? Světlem se můžeme dokonce mírně zahřát. To vše bychom měli mít na zřeteli, když si domů nebo na práci pořizujeme osvětlení.

 

Světlo, které budí

 

Na pracovištích všeho druhu najdeme nejčastěji světla z modrého barevného spektra. Ne přímo, že by svítilo modře, ale světlo při práci působí spíš studeně. Čím vyšší je intenzita studeného světla, tím méně se nám chce spát. Proto jej využívá většina zaměstnavatelů. Najdeme jej i ve velké části obchodů. Zato není tento typ osvětlení vůbec vhodný do restaurací, do ložnic či obývacích pokojů.

 

Jak se zahřát světlem

 

Světla ze žlutého barevného spektra jsou méně intenzivní než modré. Říká se mu teplé bílé světlo. Pokud máme takto vhodné osvětlení příkladně v obývacím pokoji, pak je nám příjemná téměř o dva stupně nižší teplota, než by tomu bylo se studeným bílým světlem. Teplé bílé světlo tedy použijeme všude tam, kde si přejeme mít pocit pohody.

 

Jak je to například v kuchyni

 

Jsou místa, kde využijeme spíše světlo určené na práci, ale současně vyžadujeme i určitý stupeň pohody. Nad pracovní deskou v kuchyni si tedy s určitostí posvítíme chladnou bílou. Zato u jídelního stolu se budeme cítit rozhodně lépe s bílou v teplém tónu. Tyto dvě barvy světla se vzájemně neruší. Dokonce ani v případě, že jsou oba typy v jednom lustru. Pouze se pak může zdát, že teplá žárovka svítí míň.

 

Když chceme více světla

 

V zimě většina z nás svítí doma téměř celý den. V létě naopak mnohdy není potřeba ani noční lampička. Chceme-li si v zimě dopřát více světla, musíme si takové osvětlení vytvořit. Sluneční svit obsahuje veškeré barvy ze spektra, ale výrazně převažuje žlutá. Proto taky sluníčko vidíme žlutě. Stejně tak i doma, pokud chceme více světla, ale zachovat si klid a pohodu, měli bychom volit vyšší poměr teplých svítidel než studených. Nebude stačit jen tak si říct, že na jednu studenou žárovku přisvítíme dvěma teplými. Musíme si světlo spočítat. Jednotkami jsou lumeny.

 

S tím nám pomůže každý schopný prodavač v elektru. Pokud však není kdo by pomohl, pak u teplého světla domů platí, že čím je ho proti studenému světlu víc, tím pro naši vnitřní pohodu líp.