Zvládněte běh i v horku

Nejlepší je běhat při normální teplotě. Hezky trošku pod mrakem, nebo při sluníčku, které tolik nehřeje. Co ale dělat, když se své oblíbené činnosti nechcete vzdát jen proto, že je venku horku?

Plánujte tréninky

Máte to štěstí a práce vás nenutí chodit běhat večer, nebo brzy ráno. Pak byste na běhání přes den měli přes léto zapomenout. I kdybychom pro vás měli ty nejlepší tipy pod sluncem, fyziku nepřelstíte. Zkrátka naše tělo funguje jen v určitém teplotním rozmezí a čím je venku tepleji, tím víc energie tělo věnuje na své vlastní termoregulační procesy. Právě proto není příliš rozumné tělu přidávat další šoky v podobě tréninku pod přímým poledním sluncem. Místo toho si trénink přesuňte na časné ranní hodiny. Teplota venku ještě nestoupá tak vysoko a to stejné můžeme říct o slunci. Pokud poběžíte městem, nebo lesem, bude ještě v zákrytu a ne přímo nad vaší hlavou.

Večerní tréninky se můžou hodit také, ale z praxe vám můžeme říct, že po horkém dni se vám už do běžeckých bot chtít nebude. Pokud jste ale vyloženě noční tvor, můžete zkusit noční trénink. Běh s čelovkou sice není příjemnější, ale v létě v noci není úplná tma a s přídavným světlem uvidíte dostatečně. Přidáte-li k tomu, že bude nejspíš sami, můžete se v půlce třeba osvěžit v rybníku, nebo potoce.

Pozor na teplotní šoky

Z klimatizace rovnou na půl maraton? Tak na to rovnou zapomeňte. Tělo si musí teplotě přivykat pomalu a dalším pohybem teplotu ještě zvýšíte. Ležet na lehátku a pak si jít rovnou zaběhat je to co vám výkon zaručeně sníží, ne-li přímo odrovná. Ideální je v tomto případě pobýt několik hodin v chladnější místnosti a ne venku. I když můžete mít pocit, že je tepla dost, s rozehřátím to nemá nic společného. Svaly je potřeba zahřát úplně stejně jako v zimě. Nezapomeňte tedy na strečink a z počátku volnější tempo.

Nezapomeňte na tekutiny

Pitný režim vás napadl nejspíš už při přečtení nadpisu, ale i ten má svá specifika. Skvělé je, pokud máte možnost tekutiny doplňovat průběžně, třeba z běžeckých vaků. Napít se ale můžete i před a po tréninku. Oproti běžnému pití bude množství potřebných tekutin daleko větší. Dost jí totiž tělo spotřebovalo na pocení a tvorbu slin. Podstatné je ale i to co pijete. Obyčejná voda je fajn, ale stačit nebude. Sáhněte spíš po minerálce, která doplní i další potřebné živiny. Sůl je jednou z věcí, kterou musíte doplnit určitě. Skvěle se v tomto případě osvědčí minerálky s větším obsahem soli, ale pokud je nouze, i troška soli přímo do úst není špatný nápad.

Pokud si chcete dopřát i něco lepšího, perfektní volbou bude iontový nápoj. pokud do odšťavňovače dáte například řapíkatý celer, uděláte tělu opravdu dobrou službu a dodáte většinu potřebných živin.

V každém případě v horku nic nepřehánějte. Zvolte raději volnější trasu a pokud se vám nebude běžet dobře, raději domů dojděte. O nutnosti nosit pokrývku hlavy a mazání kvalitním opalovacím krémem, snad ani mluvit nemusíme. To by mělo být samozřejmostí i když zrovna neběžíte.