Nenechte se v životě odradit - vzpomeňte si na první školní den

Kdy jste naposled vzdali svou snahu jen kvůli překážce, kterou jste nemohli překonat? Jaký to byl pocit? Bylo v té situaci něco, co by vás mohlo přinutit pokračovat ve sné snaze? 

Na začátek jsme vás zavalili otázkami. Chceme vám tak říct, že každý neúspěch je sice nepříjemný a vyvolá řadu emocí i otázek, jestli se nedalo něco udělat jinak, "lépe", ale je to právě neúspěch, který nás všechny dokáže posunout dál. A je to právě neúspěch, ze kterého se můžeme něco naučit a pro příště být silnější.


Pojďte si zavzpomínat na své dětství. Vybavíte si ještě svůj první školní den?

Od školky jsme se na něj těšili a zároveň se ho báli. Je to velká změna - těšili jsme se, že už budeme konečně školáci a postoupíme tak o krok dopředu, budeme o něco dospělejší, lepší, větší frajeři. Zároveň jsme se toho dne báli. Vždyť už tam s námi nebudou všichni ti, se kterými jsme si hráli a kamarádili ve školce. Navíc je tam spoustu pro nás neznámého, nevíme, co máme čekat, co se bude dít.

S takovými smíšenými pocity jsme pak s taškou na zádech v doprovodu rodičů kráčeli do školy a věděli, že to musíme zvládnout.

Vraťme se zpátky do současnosti.

V podobných situacích, kdy se cítíme jako první školní den, se často ocitáme i nyní, v dospělosti. Máte před sebou důležité jednání s cizími lidmi? Čeká vás nějaká zkouška? Nebo - ještě jednodušeji - vrháte se na zdravý život a nevíte, co bude následovat? Ač to může znít sebevíc infantilně, ve všech podobných situacích vám může pomoci právě vzpomínka na váš první školní den.

Když se dostaneme do situace, která je pro nás sice velmi důležitá, ale zároveň nevíme, co po ní bude následovat, je naprosto přirozené cítit nejistotu. My touto sitací ale můžeme snadno projít bez většího zaváhání. Stačí si vzpomenout, jak jsme se těšili a zároveň cítili nejistě první školní den. Ve finále jsme ho zvládli, podobně jako dalších pár tisíců dnů ve školních lavicích. A každý z těchto dnů nás posunul o kus dále, přestože jsme o nich (nebo o sobě) párkrát zapochybovali. 

Stejně tak přistupujme ke každé pro nás důležité situaci, kterou chceme úspěšně vyřešit. Jdeme do ní s tím, že to pro nás není překážka, protože takových rozhodování a řešení jsme za život zvládli už spoustu. Není tedy důvod být v nejistotě s každou další výzvou, kterou nám život přichystá. Když budeme myslet pozitivně: "Ano, tuto situaci zvládnu bez problémů", podaří se nám procházet vším, čím budeme chtít, vítězně. Stačí jen změnit své myšlení.


Schválně, vzpomente si na svůj první školní den na pocity, které jste měli cestou ze školy?