Inspirace na Vánoce - jak odolat pokušení

Máme už ani ne měsíc do Štědrého dne. V tomto čase je dobré vědět, jak lépe odolat pokušení v podobě čokoládových mikulášů, čerstvě upečeného cukroví a cpát se tak. Zároveň víme, že je v šedivém počasí snadné přestat se hýbat.

Právě díky radám, které vám přinášíme v dnešním článku, můžete na Vánoce být stále fit a vychutnat si bez výčitek pořádnou štědrovečerní večeři.


1. Plán na očích

Jestli vám něco může snadno pomoct, je to právě váš plán na celý měsíc. Stanovte a sepište si cíl (malá nápověda, jak si stanovit cíle, je zde) - např. udržet si váhu, 3x týdně chodit do posilovny cvičit, apod. K němu si napište i kontrolní body, pomocí kterých si snadno ověříte, že plán dodržujete - např. vážit se každý týden v pondělí ráno nebo připravit kalendář a zaškrtávat dny, kdy jste šli do posilovny.

Plán pak vystavte na viditelné místo, kolem kterého chodíte často, aby byl pořád na očích. Nebo si ho vyfoťte a dejte jako tapetu na váš mobil. Jakmile si díky tomu budete moct často vidět svůj cíl, bude se vám i lépe plnit.

2. Jezte pravidelně

Neslevujte ze svého jídelníčku ani teď, před Vánoci. Počítejte s jídlem v rozmezí 2 - 3 hodin, připravujte si ho doma z čerstvých surovin nebo alespoň jezte zdravější nesmažená jídla v restauracích, ve kterých bude dostatek zeleniny a bílkovin. 

Díky pravidelnému přísunu živin snadno odoláte všem sladkostem, které na vás budou před Vánoci útočit doslova odevšad.

3. Vyzkoušejte nové sporty

Dlouhé zimní večery budou lákat k lenošení. Klasická návštěva posilovny nebo večerní běh se vám také snáze omrzí. Právě podzim a zima jsou ideální období na vyzkoušení nových sportovních aktivit nebo těch, které jste kdysi dávno dělali. 

Zkuste si tak zajít na hodinu fitboxu, objevte HEAT nebo vytáhněte kamaráda na starý známý squash. Díky změně pohybu dáte zabrat svému tělu a zároveň si vyzkoušíte něco nového nebo jiného, než jste zvyklí.

4. Relaxujte

Kdy jindy než teď můžete pořádně relaxovat? Zatímco všichni ostatní se budou mačkat v obchodech, vy se objednejte na masáž, zajděte do sauny nebo páry, udělejte si klidný večer u knihy, prostě to, co pomůže vašemu tělu i mysli trochu si odpočinout a odpoutat se od předvánočního shonu.

Relaxace a dostatek odpočinku je snadná prevence proti chuti na sladké. Když máte dostatek času na odpočívání, tělo díky tomu lehce nabije energii a nebude vás hnát pro čokoládu.

5. Nenechte se pohltit stresem

Buďte připravení, teď začnej největší útok na vaši psychiku. Prodejci se budou snažit nalákat vás na různé nabídky, do toho budete chtít být připraveni na vánoce i vy, budete se častěji vídat se známými na večírcích nebo předvánočních setkáních,... Nenechte se pohltit tím, že něco nestíháte. Ono se nezblázní, když něco odmítnete zařizovat nebo se účastniti všech setkání. Myslete na sebe a svou pohodu.

Když se nenecháte pohltit stresem, tělo se vám odvděčí. Nebudete mít tendenci jíst více, než potřebujete nebo sáhnout po sladkém. Právě stres dokáže rozhodit rytmus těla natolik, že můžete mít větší chuť k jídlu.


Tyto články vás také zajímají: