Jak zhubnout rychle

Zjistili jste, že nutně potřebujete co nejrychleji shodit pár kilo? Ale opravdu hodně rychle a (téměř) za každou cenu? Pak zkusíme poradit, jak zhubnout rychle s ohledem na vaše zdraví. Není totiž nic horšího, než na internetu najít několik "zaručených" rad, jak se dá zhubnout pomocí třeba mléčné diety nebo jen jezením zeleniny. Tím si maximálně rozhodíte váš organismus natolik, že hned po normálním najezení se tělo bude reagovat tak, jak jste to už zaručeně četli - začne budovat tukové zásoby.

Lepší, než si ničit zdraví takovými dietami, pojďme si říct na rovinu, jak se dá zdravě zhubnout co nejvíc kilo.


Vaše tělo je jen vaše

Než se do čehokoliv pustíte, je dobré si připomenout, že vaše tělo je opravdu jedinečné. Nemusí na něj fungovat diety, které u jiných lidí (s jinými těly) možná zafungovaly. A rozhodně berte při hubnutí ohled na své zdraví. Nestojí za to si ho zničit "výměnou" za rychlé zhubnutí několika kilogramů a navíc s jojo efektem.

Připravte se dopředu

Na efektivní hubnutí je potřeba být připravený dopředu. To znamená odklidit pryč z očí věci jako jsou sladkosti, chipsy, polotovary a další. Rozdejte je v práci, kamarádkám, známým... Hlavně je nemějte ani schované doma. Při změně jídelníčku totiž obvykle mívá člověk silnou chuť na něco sladkého, slaného nebo tučného a právě ty potraviny, na které jste zvyklí, jsou prvními, po kterých automaticky sáhnete.

Rozplánujte si také jídla na celý týden dopředu. Od snídaně po poslední jídlo večer. Na tento jídelníček si pak nakupte všechny potřebné potraviny (tip, na co si dát pozor při nákupu, najdete zde) a z nich si připravujte jídlo doma. Díky tomu vás jen tak nezaskočí žádná chuť nebo pokušení dát si něco dobrého, když půjdete kolem oblíbené restaurace.

Jak jíst?

Zapamatujte si pravidlo "Tři plus tři". Tedy tři větší jídla střídáte s třemi menšími v rozestupu 2 - 3 hodin. Větší jídla si připravte doma třeba podle našich dietních receptů a jako menší jídla dobře poslouží třeba ovesná kaše, jogurt nebo tvaroh s ovocem a oříšky, ovoce nebo klidně krajíc celozrnného chleba se šunkou.

Základem rychlého hubnutí totiž není "nejíst", ale dodávat tělu přísun živin průběžně. Tedy těch správných, kterými jsou pro tělo bílkoviny, zdravé tuky a i sacharidy - ovšem ne v podobě cukru. Jak si snadno spočítáte, kolik kterých živin se doporučuje za den jíst, najdete v tomto článku.

Naplánujte si pohyb na každý den

Samotnou úpravou jídla máte dobrý základ k redukci hmotnosti. Pokud ale chcete zhubnout rychleji, bez pohybu to nepůjde. Vyhraďte si proto alespoň hodinu denně na pohyb (tip pro vás, jak si efektivně naplánovat čas na hubnutí najdete tady). Aby vás ta hodina pohybu bavila, střídejte druhy sportu. Jeden den se třeba vyražte na hodinu projít rychlou chůzí, druhý den zajděte do posilovny, třetí den hurá na squash a podobně. Navíc si během takto strávené hodiny stihnete i popovídat s kamarádem nebo kamarádkou, které "vytáhnete" s sebou.

Pijte

Při efektivním hubnutí chcete z těla vyplavit co nejvíce škodlivin, které jinak zatěžují organismus. Částečně toho dosáhnete pohybem, ale zároveň je nutné pít - ideálně neslazené nealkoholické nápoje. I když si nechcete přesně počítat litry, kolik za den vypijete, stačí znát jednoduchou nápovědu "sedmi šťastných sklenic". Právě sedm plných sklenic vody byste za den měli optimálně vypít. Jedna sklenice má objem přibližně 3 dcl, za den tak vypijete cca 2,8 litru vody. To je pro den, při kterém se i zapotíte při sportování, opravdu minimum.

Kolik zhubnete?

Když se budete řídit těmito základními tipy na zdravé hubnutí, můžete dosáhnout úbytku váhy cca 1 - 2 kg za týden. Ale opticky zhubnete mnohem více. Díky každodennímu pohybu totiž zpevníte svaly a zbyvíte se tuku - a jak je známo, svaly jsou těžší než tuk. Navíc svalová hmota spaluje mnohem více energie než tuk. Ve finále tak budete mít pevnější, štíhlejší tělo s lepším spalováním energie. Navíc se nemusíte bát jojo efektu.


Tyto články vás také zajímají: