Štědrovečerní večeře - co jedí ve světě?

Česko

My Češi jsme zvyklí dopřát si na Štědrý večer bramborový salát a kapra. Ale proč? Tato tradice pochází z období baroka, kdy byly zejména v jižních Čechách vytvořeny umělé rybníky a vysazeny ve větší míře ryby. Na Vysočině proto dodnes převládá tradice štědrovečerní večeře v podobě bílé klobásy (rybníků na horách tolik není) a jinde zase řízek.

Východní Evropa

V Polsku, pobaltí, ale i na Ukrajině se na Štědrý den tradiční večeře skládá z dvanácti bezmasých chodů.

Finsko, Švédsko

Ve Finsku si na Štedrý den dopřávají stůl bohatě obložený více pochoutkami a jídly. Hlavním z nich je obvykle šťavnatá šunka, kterou se jí s hořčicí a chlebem společně s ostatními jídly. Kromě šunky na stole nesmí chybět ani ryba, dušená játra s bramborem nebo rýží a s mrkví. K tomu si seveřané rádi připíjejí tradičním svařeným vínem.

Dánsko

Pečeného vepříka, husu nebu kachnu najdou 24. prosince na štědrovečerním stole Dánové. Jako přílohu si k němu dávají brambory, zelí a zalijí pořádně omáčkou. Jako zákusek pak Dánové mají tradiční rýžový pudink, do kterého občas schovají mandli. Kdo jí najde, bude mít štěstí.

Na pití si v Dánsku rádi dají opět svařené víno, ale i pivní speciály vařené pouze na Vánoce.

Holandsko

Zatímco v jiných státech je Štědrý den v duchu rodinném, Holanďané se večer rádi scházejí s přáteli u "gourmetu". Při takovém večeru si každý z nich přinese svou malou pánvičku a na ní pak smaží to, na co má chuť. Obvykle to jsou různé druhy zeleniny nakrájené a smažené společně s masem, rybami nebo krevetami. Jako přílohu si Holanďané dopřávají různé saláty a omáčky. Tento zvyk pravděpodobně pochází z dob, kdy Holandsko mělo Indonésii jako svou kolonii.

Francie

O Francouzech je známé, že si jídlo dokáží vychutnávat velmi dlouho. A nejinak je tomu na Štědrý večer. "Réveillon", jak štědrovečerní hostině Francouzi říkají, obsahuje často husu nebo husí paštiku, ústřice, humry, kachnu nebo krocana pečeného s kaštany a jako dezert si dopřávají "Vánoční kmen" - krémovou roládu ve tvaru kusu kmene.

Takovou večeři si Francouzi vychutnávají za popíjení šampaňského až do brzkého rána.

Anglie (a většina Commonwealthu - USA, Kanada, Nový Zéland, Austrálie)

To v Anglii naopak začínají večeřet už brzy odpoledne. Rádi si dopřávají pečeného krocana s nádivkou nebo husu, občas ale i šunku. K tomu pečené brambory a vařenou zeleninu, často také brusinkovou omáčku.

Jako dezert nesmí chybět tradiční Vánoční puding a máslo namíchané s brandy. Britové také často pečou tradiční plněný koláč. 

Fiji

Na Fiji mají jinou vánoční večeři. Připravuje se tradičním způsobem - tedy v zemi. Dostatečně velká díra v zemi se vyloží kameny a založí se v ní ohniště. Jakmile shoří dřevo a kameny se nahřejí, dá se do takovéto přírodní "trouby" jídlo - v podobě místní zeleniny, kuřat, ryb nebo jehněčího masa obalených v kokosových listech. Jakmile je vše potřebné uloženo do země, přikryje se takováto trouba banánovými a kokosovými listy a zahází hlínou. Maso a zelenina se v zemi peče přiblížně dvě hodiny a prý chutná skvěle tím, že do sebe absorbuje chuť veškeré zeleniny.

Veselé Vánoce!