Cvičení a motivace - jak vám vydrží déle

Všimli jste si, kolik lidí chodilo do posiloven a fitness center první týden po Novém roce? Když to porovnáte s počtem lidí, kteří tam chodí dnes, po měsíci, zůstal jejich počet stejný? Uvidíte, že začátkem března bude těchto namotivovaných lidí postupně ubývat a v červnu už budou cvičit jen ti, kterým vydržela motivace cvičit.

Jak si ale tuto motivaci udržet i po delší době? Máme pro vás pár nápadů.


Proč cvičíte?

Vždy, když vás popadne nálada, že chcete cvičení vzdát nebo přestat chodit pravidelně, si zopakujte, proč jste začali cvičit. Právě základní důvod (ať už to je, že chcete zhubnout, vytvarovat si postavu, nabrat svaly nebo jen být ve formě) je tím, co vás u cvičení má udržet. A je dobré se v myšlenkách občas vrátit na začátek, ke chvíli, kdy jste se rozhodli se sebou něco dělat. Jak jste v tu chvíli vypadali? Proč jste se tak rozhodli? Zkuste si to vybavit a najdete odpověď i na to, proč ve cvičení pokračovat.

Zaměřte na cíl

Ve chvíli, kdy se rozhodnete, že do posilovny nebo sportovat nepůjdete, protože “se vám nechce”, odpovězte si ale zároveň na otázku, jestli už vypadáte tak, jak jste si dali za cíl. Ne? Pak ještě není ta pravá chvíle přestávat. Máte přeci rozdělanou práci a od té se neodchází. Na vašem těle už jsou vidět první výsledky vaší snahy, tak by byla škoda to vzdávat. Zaměřte se na váš cíl a nevzdávejte cvičení, než ho dosáhnete.

Přejděte na vyšší level

Po pár měsících (u někoho už po pár týdnech) začne být z cvičení téměř rutina a návštěvy posilovny vám přijdou stereotypní. “Vždyť je to pořád stejné”, říkáte si. Stejná posilovna, stejné stroje, stejní lidé, stejné cviky… V této situaci obětujte několik stovek korun a najměte si na dvě tři návštěvy posilovny trenéra. Ukažte mu, jak a co cvičíte a on vám poradí, jak cvičit efektivněji a zároveň ukáže nové cviky. Díky tomu se posunete dále a budete cvičit na další “úroveň”.

Mazejte ven!

Užijte si týden venkovních aktivit. V zimě se dá chodit běhat (doporučujeme jen správně vybrat oblečení a obuv), lyžovat, bruslit nebo třeba jen vyrazit na procházku. Od jara do podzimu si můžete ke sportovním aktivitám přidat i kolo, in-line brusle, plavání, turistiku a mnoho dalších aktivit. Můžete je navíc kombinovat s cvičením s vlastní váhou, které bez problémů zvládnete i doma. 

Uvidíte sami, že po týdnu, kdy se budete hýbat venku vám návštěva posilovny začne chybět.

Nepřehlížejte se

Porovnejte svůj stav, tělo, fyzičku na začátku, kdy jste začali cvičit a nyní. Vidíte rozdíl? Ve váze? V pevnějším těle? V centimetrech přes ruce/hrudník/pás? Pak si také uvědomte, že o tuhle změnu jste se zasloužili jen a pouze vy. A dokázali jste to právě díky své motivaci cvičit a něco se sebou dělat. Nepřestávejte, vždyť sami na sobě vidíte, že pohyb není marný.

Myslete na sebe

Když si uvědomíte, že od chvíle, kdy jste začali cvičit, jste až doteď ušli velký kus cesty a změnili to, co jste chtěli, dopřejte si něco jen pro sebe. Běháte rádi? Vybavte se lepšími botami. Chodíte posilovat do fitka? Pořiďte si fitness rukavice nebo tričko na cvičení. Jezdíte na kole? Vyražte v novém dresu.

Každá maličkost, kterou do sebe samých budete investovat, se vám později vrátí. Vždyť právě vy se díky tomu budete cítit ve finále lépe, bude se vám pohodlněji cvičit a sportovat a tím pro vás bude příjemnější takový sport dělat.