Další tři cviky, které radši necvičte

Nedávno jsme vám ukázali tři oblíbené cviky, které ale nejsou moc prospěšné pro vaše zdraví. A přesto je hodně lidí cvičí během svého tréninku. Abychom doplnili seznam, dnes pro vás máme další tři. Podobně nebezpečné na cvičení. Mrkněte, proč jsou špatně a které cviky to jsou.

Vzpírání se zátěží

Pamatujete si, proč byl některý z minule popisovaných cviků špatně? Právě vzpírání, tedy přesně ten cvik, kdy stojíte a činku se zátěží zvednete nad hlavu, ruce s ní napřimujete až do maximální polohy a poté pomalu pokrčujete, rozhodně nedoporučujeme. Je totiž jedním z cviků, kdy ramenní, ale i loketní klouby extrémně zatěžujete otáčením a zároveň je tlačíte jedním směrem prostředníctvím váhy činky. Taková rotace a tlak může být poměrně nebezpečná.

Zkuste tento cvik nahradit - ramena procvičíte třeba přítahy na hrazdě nebo kliky - tedy cviky s vlastní váhou.

Dřepy na bosu

Ale abychom nezmiňovali jen cviky se zátěží. Vybavte si bosu - tedy jakýsi kus míče ze spodní strany uzavřený rovnou deskou. Když tento "míč" otočíte a bosu je tedy pevnou deskou vzhůru, můžete na něm cvičit. Trenéři tvrdí, že je to dobré na celkové posílení svalů - při jakémkoliv cviku totiž navíc musíte i vyrovnávat stabilitu.

A to je hlavní kámen úrazu třeba při dřepech. Na bosu se totiž tělo snaží v první řadě vyrovnávat stabilitu a posilování svalů při dřepu tak neprobíhá tak, jak by mělo. Při klasickém dřepu máte možnost kontrolovat plynulý pohyb, abyste namáhali přesně ty svaly, které je třeba. Při dřepu na bosu vám takovou kontrolu znemožňuje soustředění se na balanc.

Naše doporučení je proto jednoduché - pokud cvičíte dřepy se záměrem posilovat nohy, čiňte tak na rovné podlaze a věnujte se plně provedení cviku. Bodu si nechte na posilování jádra při méně náročných cvicích.

Posilování s činkami na fitness míči

Ještě jednou fitness míč, tentokrát celý. Zejména ženy, ale i začátečníci v posilovně, si oblíbili používat fitness míč místo lavičky při cvičení s činkami. Jestli samotné sezení na fitness míči může být prospěšné, posilování už tak prospěšné není. A to z jednoho jednoduchého důvodu. Nestabilita míče. Právě kvůli ní může dojít buď k přetěžování některých svalů nebo rovnou ke zranění. Ať už budete chtít cvičit třeba bicepsový zdvih nebo se chystáte "na bench", místo fitness míče použijte radši klasickou pevnou lavici.


Tyto články vás také zaujaly: