Motivace, jak zvládat výzvy: pravidlo 3-2-1

Slyšeli jste už o pravidle 3-2-1? Nás velice zaujalo, je přesně tím, s čím se pro motivaci ke cvičení ztotožňujeme. Dá se navíc snadno použít i pro zvládání výzev v běžném životě. Když jsme o tomto pravidle našli zmínku v zahraničí, rádi se o něj podělíme i tady v Čechách.

Stojíte před nějakou velkou nebo i malou životní výzvou? Abyste ji snadno zvládli, je potřeba jen upravit svůj přístup na pozitivnější. Na zvládnutí výzvy se tak vrhnete silnější a bude to pro vás mnohem jednodušší. Právě pravidlo 3-2-1, které zmiňují i trenéři starající se o filmové hvězdy, v tomto směru může pomoci. Nás nezaujalo kvůli zmínce o filmových hvězdách, ale díky tomu, jak je jednoduché. Jen samotný název "3-2-1" vychází právě z filmového průmyslu, kde se používá s oblibou při natáčení. 

3. Ke startu připravit psychicky

Na každou výzvu je potřeba připravit se psychicky. Nejlépe stanovit si cíl a rovnou počítat se oběma variantami - jak s úspěchem, tak možnou "variantou B". Stanovení cíle zní jako velká věc. Na jednu stranu ano, na druhou pak je to poměrně jednoduché. Stačí si do detailů rozebrat, jak má cíl - tedy vaše situace po změně - vypadat do detailu. Jedině rozebráním do detailu si můžete stanovit menší postupné cíle, které vás navedou k tomu hlavnímu.

Díky této přípravě budete na výzvu - třeba jakou je pravidelné cvičení - připraveni psychicky. 

2. Pozor fyzicky

Nejen psychická příprava je potřeba, fyzicky je to hodně podobné. Začínáte žít zdravě a hýbat se? Je potřeba připravit na takovou změnu i tělo. Například pomalými změnami v podobě půlhodiny rychlejší chůze nebo cvičení s vlastní váhou. Zároveň si díky tomu budete moci upřesnit váš cíl pro fyzičku.

Propojením psychické přípravy s tou fyzickou budete mít jasné, jaká změna je před vámi, co všechno obnáší a zároveň, kam vás posune.

3. Teď emocionálně

Nastal čas pustit se do výzvy. Právě v tomto okamžiku je důležitá ještě třetí strana vaší osobnosti. Po psychické a fyzické stránce následuje zvládání emocí. Právě těch emocí, se kterými je každá výzva úzce spjatá. Právě těch emocí, které v každém člověku probíhají jinak. A právě těch emocí, které když zvládnete, budou vaším hnacím motorem.

Nebojte se proto při zvládání výzvy soustředit se na své emoce. V klidu si je rozebrat, být s nimi spokojený a zvládat je zpracovávat. Najděte si pro sebe čas a rozeberte si v hlavě, co vám které emoce naznačují.


Přečtěte si i další články, které vás mohou dobře motivovat.