Jak spalovat tuky - co musíte vědět

Za každou úspěšnou dietou jsou vždy dva základní stavební kameny - zdravá strava a zdravý pohyb. Dnes se podíváme na druhý z nich - konkrétně takový pohyb, který vás efektivně dokáže zbavit tuku.

Základem je pochopit, jak v těle funguje ukládání a zpracování tuků. Proč si je tělo tak rádo ukládá do zásoby? Je to jednoduché - jsou nejekonomičtějším a nejvydatnějším "palivem", ze kterého může organismus čerpat energii v případě nedostatečného přísunu potravy. V jednom gramu tuku je pro vaši představu více než dvojnásobek energie uložené ve stejném množství cukru. Při spálení 1 g cukrů totiž získáme 17,22 kJ (4,1 kcal) a při 1 g tuku celých 39,6 kJ (9,4 kcal) energie.

Proč tělo nespaluje jen tuk, když je energeticky vydatnější?

Při pohybu jsou totiž jako první spalovány cukry a až po určité době - když dojde k vyčerpání  sáhne tělo po zásobě energie uložené v tucích. Děje se tak z důvodu, že k získání energie z tělesného tuku je zapotřebí většího množství kyslíku - o  celých 9%, takže se tato energie uvolňuje pomaleji než ze zásob v cukru. 

V každém případě je pro spalování tuků důležité mít optimální zásobu cukrů v organizmu a cvičit (např. běhat) jen při mírné aerobní intenzitě. Tu poznáte jednoduše podle toho, že při sportovním výkonu pociťujete zvýšené nároky na dýchací ústrojí, ale stále ještě dokážete poměrně dobře mluvit. Při takové aktivitě telo začne spalovat tuky místo cukrů po přibližně 20 minutách. Tento časový údaj se rozhodně liší u trénovaných osob a u začátečníků. Trénovaný organizmus začíná spalovat tuky dříve než tělo netrénovaného člověka.

Nechceme vás zklamat, ale v praxi rozhodně nefunguje, že třeba při běhu ráno úplně nalačno, tedy bez optimálního množství sacharidů, spaluje naše tělo nejvíc tuků.

Před samotným sportovním výkonem, kterým chceme docílit spalování tuků, bychom tak měli s určitým časovým předstihem tělu dodat potravinu s vyšším obsahem sacharidů a nízkým obsahem tuků. Zároveň by toto jídlo nemělo před sportovním výkonem obsahovat příliš vlákniny. Každému vyhovuje něco jiného, proto je vhodné vyzkoušet, co vám sedne a jak dlouho před sportem jíst. Namátkou můžeme zmínit např. čerstvé ovoce, ovocné saláty, džusy, cereálie s trochou mléka nebo jogurtu, palačinky, pudinky, mléčná rýže,... 

Důležitá je nejen správně prováděná aerobní aktivita, ale i pravidelnost pohybu. Pokud tělo bude vědět, že je pravidelně zatěžováno, ale zároveň mu pravidelně dodáváme stravu, s radostí začne čerpat energii z tuků dříve.

Ze sportovních aktivit doporučujeme chůzi, mírný běh, bruslení, cyklistiku, plavání. Aktivity vyzkoušejte a klidně střídejte, ať se vám neomrzí. Zároveň je postupně doplňujte o posilování. Zpevníte tak partie, které uvedenými aktivitami nezatěžujete a zároveň si lépe vytvarujete postavu.