Jak zvládnout dlouhé cesty autem

Chystáte se na cestu autem a víte, že bude trvat několik hodin? Připravte se na ni jako řidič, ještě než vyjedete. A to ať už jedete na dovolenou nebo na služební cestu. V obou případech je lepší dorazit do cíle v pořádku a rozumně "při smyslech", než úplně vyčerpaní.

Ještě před samotnou cestou se rozhodně připravte. Nakupte si vhodné jídlo a pití. Vhodné znamená takové, které vás na cestě neunaví nebo zbytečně nezatíží žaludek.

Než vyrazíte, dejte si něco malého, co vás zasytí a zároveň dodá energii. Třeba ořechovou tyčinku nebo flapjack. Obě snadno pořídíte v obchodě, obě jsou sladké a dodají vám energii a obě vás dokáží trochu zasytit. 

Počítejte s tím, že první cca 1,5 - 2 hodiny cesty zvládnete v pohodě bez jídla, ale poté začne tělu chybět energie. Ačkoliv se to nemusí zdát, při řízení se rychleji vyčerpáte. Řízení je velice náročné na soustředěnost a soustředěnost je zase náročná na energii. Naplánujte si proto přestávku na jídlo každé cca 2 hodiny, aby vám neklesla hladina krevního cukru příliš nízko a vy jste nezačali být unaveni.

Jídlo, které si s sebou povezete, vás musí správně osvěžit. Čokoládové tyčinky nechte v obchodě, místo toho sáhněte po jejich alternativě, která nebude prudce zvyšovat hladinu krevního cukru. taková svačina také nesmí vyvolávat velký hlad za pár desítek minut po dojezení a naopak vás má umět zasytit. Vyberte tedy něco dobrého bez velkého množství rafinovaného cukru a s vysokým obsahem vlákniny.

Nezapomeňte ani na ovoce - staré dobré a snadno dostupné jablko obsahuje jak cukry, tak vlákninu a navíc vás příjemně osvěží. Na druhou stranu si k němu nachystejte i něco dalšího. Jablko svou kyselou chutí sice osvěží, ale zároveň vyvolá chuť na další jídlo.

K pití nechte doma limonády. Voda vás skvěle osvěží a navíc je tím, co vaše tělo v případě dlouhé cesty ocení nejvíce. Během přestávek, kdy se budete mít čas protáhnout a rozcvičit se, si zároveň dejte třeba čaj slazený medem. Kafe nebo energetické nápoje příliš nedoporučujeme. Na chvíli vás "nakopnou" a budete lépe soustředění, po chvíli ale naopak účinek kofeinu a cukru pomine a vy se budete cítit ještě unavenější, než předtím. 

Přestávky na jídlo každé cca 2 hodiny tedy, jak jsme zmínili, využijte i na protažení se. Zastavte, vystupte z auta a protáhněte se. Rozhýbejte nejen paže, ale i nohy a zejména trup a krk. Dlouhým sezením v pozici s rukama položenýma na volantu totiž přetěžujete určité svaly a velkou zátěží je toto i pro vaši páteř. Protažením a rozcvičením navíc rozproudíte krev v těle a budete se poté cítit opět více svěží. Pokud můžete, opláchněte se při každé přestávce studenou vodou a nebojte se chladit očč. Vždyť právě ony jsou při dlouhé cestě velmi důležité, tak je uklidněte právě chladnou vodou.

Delší cestu si proto rozplánujte předem, ať alespoň orientačně víte, kde můžete zastavit, kde je jaká čerpací stanice i případně obchod nebo restaurace. 

Šťastnou cestu!


Tyto články jsou tu také pro vás: