Jste závislí na balzámu na rty?

Pojďme se podívat na to, z čeho se balzám na rty obvykle připravuje. Najdeme ve složení nějakou složku, na které by člověk mohl být závislý? 

Základem balzámů na rty je tuk. Obecně ve složení najdete spíše vědecky znějící "triglyceridy mastných kyselin", ale je to totéž. K tomu se přimíchá lékařská vazelína, aby byl balzám na rty dostatečně přilnavý a zároveň "kluzký". Poslední obvyklou složkou, pokud pomineme aromata, jsou parafíny, které zabrání vysychání balzámu.

Tady tedy závislost nevzniká. 

Závislost na balzámu ale může být psychická. Začne to nevinně - v zimě si během chladných dnů zvyknete namazat balzám na rty pokaždé, když cítíte nepříjemný pocit suchých rtů. Hned se cítíte lépe. Rty jsou chráněné proti mrazu, dostatečně promaštěné, aby nepraskaly a vy díky tomu spokojeni. Tento příjemný pocit si váš mozek rád zapamatuje a vy pak používáte balzám na rty automaticky, vždy když jste nervózní nebo máte-li nepříjemný pocit. A to nejen v zimě, ale balzám na rty je pro vás stimulantem příjemného i v létě. A to už je závislost.

Až příště sáhnete do kabelky pro balzám, vzpomeňte si na tento článek a uvědomte si, jestli balzám potřebujete kvůli suchým rtům nebo jen kvůli tomu, že se cítíte nesví.