Jak zvládnout nástrahy homeoffice?

Obvzlášť kolegům, kteří denně dochází do kanceláře, nevysvětlíte, že nejste na dovolené. Důležitější je ale vysvětlit si to sami sobě a především se držet denního rytmu jako v práci.

Mějte denní režim

Nepodlehněte svodům domova a připravte se na to, že je třeba udržet si denní režim. Člověk je vnitřně nastaven na "svoje hodiny" a časté změny režimu či tempa mu neprospívají. Nejlepší rada je i na homeoffice zůstat vlastně v práci. Budík by měl být povinností a dodržení vstávání v předepsanou hodinu také. Tím, že si dovolíte přispat ještě chvilku, protože to můžete udělat, docílíte jen toho, že vaše produktivita klesne a z původního benefitu zbude trápení. Stejně tak je dobré držet si předem stanovenou přestávku na oběd a dodržet dobu konce práce. Samozřejmě je možné zůstat někdy "v práci přesčas", ale neměl by z toho být zvyk. Ukončení práce v přesně daném čase vám především dovolí se věnovat i jiným činnnostem, na které se běžně zapomíná, protože jste vlastně doma.

Neuklízejte

I když je to nepochopitelné, na homeoffice začnete rádi uklízet. Ne nadarmo jsou pokoje studentů nejuklizenější v době zkouškového. Člověk je tvor odkládající, a tak budete mít tendenci dělat cokoli jiného, než pracovat. Takhle určitě ne. Nejhorší cesta jakou můžete zvolit je, že se pustíte do něčeho jiného, než toho, za co vás zaměstnavatel platí. Problém totiž je, že podobné choutky na vás přijdou v době kdy byste mohli být nejkreativnější. Tendence vyplácat tuhle energii na prostou manuální činnost byste měli potlačit a péči o domácnost nechat až na dobu po vaší běžné práci. Ostatní lidé také musejí zvládat svoji domácnost po jejich pracovní době, takže tahle výmluva vám nepomůže.

Vyhraďte si prostor

Pokud vám nejsou kila navíc jedno, rozhodně si vyhraďte místo pro práci. Ideálně to může být celý pokoj, jako kancelář, ale stejně tak poslouží pracovní kout. Že máte byt malý? Homeoffice je to, co vás živí a trávíte v ní většinu svého dne. Měli byste se cítit příjemně a ne stísněně v tmavém koutu. Zvažte tedy, jestli skutečně akvárium potřebuje nejlepší místo v domě a váš stůl může zůstat zastrčený v komoře.

Tou vůbec nejhorší variantou je zůstat pracovat v posteli. Postel by měla být asociována s odpočinkem a ne s prací, váš mozek bude díky tomu postel vnímat jako pracoviště a bude mu trvat delší dobu, než skutečně "vypne". O ergonomii takové práce se asi není třeba ani zmiňovat. Poloha těla při práci má jasně daná pravidla a ty v posteli asi ztěží dodržím. Jen si klidně vyzkoušejte dodržet naše zásady správného sezení u monitoru.

Ukliďte lákadla

Televize a lednice budou vašimi největšími nepřáteli. Přestat pracovat a odskočit si na malou svačinku není nic špatného, ale také by to mělo mít svůj čas. Každých deset minut otevřít lednici a zkontrolovat obsah, jen proto, že se nám nechce pracovat, neprospěje ani vaší postavě, ani účtu za elektřinu. Jídlo je nejčastější prostředek, jak odvést mozek od něčeho nepříjemného a tím zkrátka někdy práce je, Vyvarujte se toho a raději vyzkoušejte jinou techniku. Zacvičte si, protáhněte se, vyvětrejte, možností je mnoho.

Pokud je lednice zlo, pak televize tomu vládne. Nevymlouvejte se na to, že tenhle seriál potřebujete vidět. Uzpůsobte svou práci tak, abyste skončili před začátkem seriálu. Navíc, v dnešní době si jej můžete klidně pustit později, takže žádné výmluvy a televizi nechat vypnutou.