Začněte žít zdravě, tyto tři drobnosti jsou dobrým začátkem

Přispěte si půlhodinu

Asi není příjemnější změna, než spát o něco déle. A právě tato změna je prospěšná pro vaše celkové zdraví. Kratší doba spánku je totiž často spojována s nárůstem hmotnosti, únavou nebo nesoustředěností. Stačí jít spát o 30 minut dříve a tělo se vám odvděčí. Díky delšímu odpočinku se organismus lépe zregeneruje a vy budete ráno vstávat více svěží. Společně s tím budete mít více chuti na běžné úkoly, ale i vrhnout se do dalších změn.

Jděte se projít

Abyste začali s pohybem, nemusíte nutně navléct sportovní oblečení a zvedat činky v posilovně. Naopak. Ideálním startem je vyrazit si na procházku. Svižnější tempo a půl hodiny denně povede k tomu, že rozproudíte krev a zrychlíte spalování. Po procházce se navíc ještě nějakou dobu budou vyplavovat do krve endorfiny a vy se budete cítit šťastní. Přitom to není žádná fyzicky nebo časově náročná činnost.

Přemýšlejte o tom, co jíte

Nemusíte být výživový poradce, abyste zvládli určit, jestli to, co jíte, je ve skutečnosti pro vaše tělo přínosné. Stačí umět číst a najít si chvilku před samotnou koupí potravin nebo objednáním jídla v restauraci. Během ní si přečtěte, z čeho se potravina skládá nebo co to vlastně chcete objednat. Stačí vědět, že přehnané množství cukrů, lepku nebo nasycených tuků tělu škodí a hned vám bude jasné, že čokoládová tyčinka není úplně ideální svačina nebo že svíčková se šesti je zdravější bez těch šesti.

Jakmile o jídle přemýšlíte, stačí odbourat nadbytečné kalorie v podobě některých příloh, cukru do kávy nebo třeba smaženého jídla. V kombinaci s pohybem to povede k snižování nadbytečné váhy a formování vaší postavy.


Více tipů najdete o dalších našich článcích o zdravém životním stylu