Jak souvisí nedostatek spánku a přibírání na váze?

Určitě jste o tom už slyšeli nebo četli. Některé studie prokazují přímou souvislost mezi nedostatkem spánku a přibíráním na váze. Ale pozor! Toto neznamená, že když málo spíte, automaticky z vás bude tlusťoch. 

Různé life-stylové magazíny, časopisy o zdraví, ale i sportovní časopisy čas od času vydají zprávu nebo článek, který se týká hubnutí a souvislostí s tím, co běžně děláme. Co je potřeba pro úspěšné hubnutí a co ho ovlivňuje. Často zmiňovaným je právě kvalitní a dostatečně dlouhý spánek. Nebo-li: pokud dostatečně dlouho spíte, půjde Vám snáze hubnutí. 

Občas se toto téma i obrátí a článek je pak o tématu: pokud málo spíte, budete přibírat na váze. Čtenáři si pak vytvoří v hlavě rovnítko mezi nedostatkem spánku a přibíráním na váze. My ale musíme tomuto názoru trochu oponovat nebo alespoň ho vysvětlit.

Schválně, jak jste se cítili v den, kdy jste toho moc nenaspali? Časté zívání, hodně kofeinu a cukru, maximální nesoustředěnost a únava? Tipli jsme si ve většině bodů správně? Nikde tam ale nevidíme velké množství jídla nebo minimum pohybu. Jak tedy můžete z nedostatku spánku přibírat?

Odpovědí je potřeba dodat tělu energii. A ta je při nedostatku spánku mnohem větší než kdy jindy. Vždyť právě energie v takový den je "nedostatkovým zbožím". Proto máte větší chuť dát si něco sladkého a tělu dodat rychlým způsobem cukry. A tuky. Z obojího totiž tělo získává energii. Proto častěji sáhnete po nějakém jídle, které cukry a tuky obsahuje.

A právě na tento bod mnoho časopisů vztahuje souvislost mezi nedostatkém spánku a přibíráním na váze. Ale sami vidíte, že tam úplné rovnítko není. Stačí přemýšlet o tom, co si dopřáváme za jídlo (i když v případě únavy to může být obtížnější), jít si brzy odpočinout a nepřetěžovat tělo psychickou nebo fyzickou námahou. A riziko, že přiberete, dokážete snížit na minimum.


Tento článek vás také zaujal: Tipy pro lepší a kvalitnější spánek