Potraviny, které vás nakopnou zdravím a energií

Potravin slibujících "energii na celé dopoledne" nebo "maximum energie hned" je v regálech obchodů hodně. Většinou je avizovaná "energie", kterou obsahují, založena na vysokém obsahu cukrů, případně kofeinu nebo podobných povzbuzujících látek. 

Abyste měli dostatek energie po celý den, neutrácejte zbytečně za umělé a reklamou často podporované "povzbuzovače". Stačí do jídelníčku zařadit následující přírodní potraviny a energie budete mít dostatek na stoprocentní fungování.

Zelenina

Čerstvá zelená zelenina - třeba brokolice, chřest nebo špenát - obsahuje vitamíny a minerály jako jsou vitamín B, hořčík a železo. Ale i ostatní druhy zeleniny vás nakopnou energií. Mrkev, brambory a další jsou plné vitamínů A a C a výživných látek - napr. draslík a kyselina listová. Díky lehké stravitelnosti se sacharidy v nich obsažené lehce dostanou do krevního oběhu a zvýší tak hladinu krevního cukru.

Cereálie

Cereálie jako jsou kukuřičné lupínky nebo ovesné vločky jsou skvělá jídla, která vás také dokážou nakopnout energií. Jejich trávení probíhá pomaleji. Po dlouhou dobu tak zajišťují hladinu krevního cukru na stejné úrovni. Když k nim přidáte i čerstvé ovoce, zajistíte si postupné uvolňování glukózy, a tedy dostatek paliva pro mozek na hodně dlouhou dobu.

Ovesné vločky jsou tak nejlepší začátek dne, jaký si vaše tělo může přát! Mají nízký glikemický index, obsahují totiž velké množství vlákniny - to právě znamená, že tělu je zabezpečen dlouhodobý stálý přísun energie. Kromě toho v nich přijímáme důležité vitamíny skupiny B, které pomáhají rozkládat uhlovodany na využitelnou energii.

Vejce

Vejce jsou skvělým zdrojem energie a zásobárnou bílkovin. Bílkoviny jsou důležitým prvkem v téměř každém procesu v těle a díky jejich konzumaci v každém jídle během dne si zajistíte vyšší úroveň energie.

Ořechy

Všechny ořechy od arašídů po pistácie jsou výborným zdrojem minerálů s vysokým výživovým faktorem. Obsahují vitamíny A, B, E, draslík, vápník, hořčík, fosfor a železo. Pomáhají bojovat proti anémii a dodávají tělu dlouhodobou energii.

Semínka

Většina semínek jako jsou slunečnicová nebo dýňová je velmi bohatá na proteiny a minerály. Jejich začlenění do jídelníčku je důležitým zdrojem energie. Semínka jsou také zdrojem hořčíku a železa. Polynenasycené tuky, které semínka obsahují, jsou přínosná pro kardiovaskulární systém a pomáhají i v krevním oběhu.

Ovoce

Toto je správná energická bomba. Díky obsahu fruktózy a vitamínů je ovoce rozhodně přínosné. Nejvíc vás energií nakopne hroznové víno, broskve a citrusové plody, ale také banány, melouny, pomeranče, ananas a brusinky.

Luštěniny

Luštěniny jsou skvělým zdrojem draslíku a uhlohydrátů. Zejména v čočce najdete minimum tuků, zato dostatek uhlohydrátů a proteinů. Kromě nich dále vitamíny skupiny B, železo, hořčík, draslík, zinek a vápník.

Med

Jako sladidlo místo cukru je naprosto úžasný a navíc, pokud seženete domácí od včelaře, děláte pro své zdraví maximum.