Budujete svaly? Braňte zároveň tukům, aby se ukládaly

Bez cukru to půjde lépe

Poslouchejte své tělo a zároveň omezte příjem cukrů, Zejména v podobě sladkostí, slazených nápojů, polotovarů apod. Tělo si totiž na cukr rychle zvykne jako na hlavní zdroj energie a pak nemá důvod používat k výrobě energie tuky. Přitom právě o to při budování svalové hmoty přeci jde - nabrat svaly a zároveň maximálně využívat energetický potenciál tuků. Mrkněte také na náš článek o tom, že velké množství přijímaných sacharidů může škodit.

A nzapomeňte, že cukry se schovávají i v alkoholu.

 

Dodejte svalům živiny. A to klidně i před spaním, ale rozumně.

Bojíte se, že když nebudete často jíst, tělo si začně brát dodatečně energii ze svalů? Je dost možné, že právě proto vám se svalovou hmotou přibývá i velké množství tuků. Změňte to! Tělo si prostě nadbytečně přijaté živiny uloží automaticky do podoby tukových zásob.

Proto jezte sice klidně častěji, ale s rozmyslem. Tělo potřebuje budovat svalovou hmotu, potřebujete tedy zejména bílkoviny, vitamíny a minerály. To je ideální případ pro to, dát si zeleninu s libovým masem. A to klidně i večer, tělo živiny uvítá. Zeleniny vám navíc dodá dostatek vlákniny, abyste nehladověli.

Nezapomeňte proti tukům bojovat tuky

 

Omezili jste tuky, dopřáváte si stravu bohatou na bílkoviny, minerály i vitamíny. Nezapomínejte ale tělu nahradit cukry či sacharidy prostřednictvím tuků. Těch zdravých nejlépe. Možná to zní zvláštně, ale bez zdravých tuků prostě tělo nefunguje tak, jak má.

Navíc díky příjmu tuků místo cukru můžete tělu dát příležitost využívat právě tuky jako zdroj energie a rychleji je tak spalovat.

Pohyb každý den je základ

Abyste nenabírali místo svalů jen tuk, musíte svaly rozumně zatěžovat i jinak než jen úmorným posilováním. Ideálně jich zapojit do pohybu co nejvíce najednou. Díky tomu rozproudíte krevní oběh, a tedy i fungování vašich orgánů. Díky tomu také rychleji pročistíte organismus.

V neposlední řadě je pohyb důležitý pro udržování svalů v kondici - třeba ve dnech, kdy do posilovny nejdete, stačí věnovat půl hodiny rychlejší chůzi. Díky tomu se skvěle protáhnete a nenecháte svaly úplně nečinné.

No a díky tomu také nepřiberete místo svalů tuky.