Křen - ostrá chuť, která může i léčit

 

Původem je křen zeleninou z jihovýchodní Evropy. Jeho léčivé účinky ale poznali brzy lidé v celé Evropě, kam se pěstování křenu rychle rozšířilo. Dobře se mu daří ve vlhkých půdách, na březích vod a v hlubokých hlinitých půdách.

Proč je chuť křenu tak výrazná a štiplavá? Vděčí tomu látce zvané thioglykosid. Když křen nastrouháte, narušíte vazivo a thioglykosid se začne štěpit. Štěpí se na cukr a hořčičné silice, které dodávají křenu výraznou chuť a vůni. Pozor ale na nadměrnou konzumaci křenu. Právě kvůli silicím může způsobit podráždění žaludku a trávicí soustavy.

 

Čím dokáže křen léčit? Možná vás to překvapí, ale obsahuje velké množství vitamínu C. Dokonce větší množství, než obsahují citróny.

Pokud konzumujete křen v menším množství, pozbudí vaší chuť k jídlu a trávicí a vylučovací soustavu. Je také mírně močopudný.

Křen má dále pozitivní vliv na odkašlávání a často se proto používá v kombinaci s cibulí a medem jako přírodní lék. Dobře pomůže i jako součást přírodních léků při nachlazení nebo při léčbě či prevenci astmatu.

Antibakteriálních a fytoncidních účinků křenu využijete při prevenci, ale i při léčení některých nemocí, které způsobují viry, houby nebo prvoci.

Kromě vnitřního použití se léčivé účinky křenu využívají i jako obklady. Stačí křen přiložit na omrzliny nebo klouby, které trápí revmatizmus. Díky účinkům křenu se místa, na které je přiložíte, brzy silně prokrví a rychleji léčí. A jelikož křenové obklady ulevují od bolesti, pomohou i při bolesti hlavy.

Ti pro vás: podívejte se na nejfit.cz, v jakých dietních receptech křen užijete nejlépe.