Jak na bolesti v zádech

Konkrétně se blíže podíváme na bolest spodní části zad, která je právě nejčastější. Záda se ozvou právě v těchto částech, zejména pokud jsou přetěžována. Nemusí jít nutně o zvedání těžkých břemen. Záda nesou podstatnou část naší váhy takřka celý den a například špatné držení těla způsobí jejich nerovnoměrné zatížení  a následnou bolest. Dalším důvodem bývá dědičná porucha, nebo následné trauma po úrazu. Typicky pád z výšky, nebo uklouznutí na náledí můžeme těmto potížím přičíst nejčastěji.

1. Diagnóza je základ

I když tohle možná slyšet nechcete, bez lékaře se neobejdete. Správná diagnóza je základem dobré léčby a pouze zkušený lékař dokáže potíže správně diagnostikovat. Pokud se tedy potíže vyskytují pravidelně, je třeba vyhledat lékařskou pomoc. Vlastní léčení se nedá doporučit. Může docházet k ještě většímu zatížení postižené části a ve výsledku se můžeme dobrat až k jedinému řešení - operaci. Návštěvu lékaře tedy neodkládejte a minimálně jej kontaktujte pro radu.

2. Držení těla je základ

Správné držení těla je základem pro všechny. Pokud bolestmi trpíte, nebo ne, je třeba této disciplíně věnovat skutečně důslednou péči. Uvědomte si, že v práci trávíte většinu dne, a proto by sezení nebo i stání mělo být správné. Na židli seďte vždy vzpřímeně, ale ne v nepřirozené poloze. Páteř je sama o sobě mírně zakulacená, rovná záda tedy nikdy mít nebudeme. Stejně důležité jsou i dolní končetiny. Měly by se dotýkat podlahy celou plochou choditel, ale pouze tak, aby kolena nebyla ve vzduchu. Pokud máte potíže odhadnout správný posed, můžeme jen doporučit speciální anatomicky tvarované polštáře mezi záda a opěrku.

Hýbat se je opravdu důležité. Pokud řídíte, minimálně jednou za hodinu a půl zastavte a udělejte si malou rozvičku. To stejné udělejte i v kanceláři, protáhnutí osvěží nejen vaše tělo, ale i mysl.

3. Buďte opatrní při zvedání

I když to každý bere jako samozřejmost, největší podíl úrazů se děje právě při zvedání těžkých břemen. Tělu nějakou dobu trvá, než se rozhýbá, a tak bychom se měli první dvě hodiny po vzbuzení zvedání břemen zcela vyhnout. Pokud nějaký předmět přece jen zvednout musíme, vždy bychom to měli dělat koleny, ne zády. Ohnout se pro krabici je tedy to nejhorší, co svým zádům můžete provést. Ke krabici si vždy dřepněte a až když ji držíte, pomalu se zvedejte. Nohy jsou pro takovou činnost daleko trénovanější a zvládnou o dost větší zátěž než záda.